Sprievodca záhradkárčením pre začiatočníkov

Existuje veľa dobrých dôvodov, prečo sa hovorí, že záhradkárčenie je lacnejšie ako terapia. Niet sa čo čudovať, veď ide o príjemnú činnosť, ktorá nás napĺňa a prináša nám množstvo výhod. Okrem toho, že sa staráme o svoju zeleň a neskôr žneme úrodu, má záhradkárčenie terapeutické účinky. Nielenže si užijete čerstvý vzduch, no na vlastné oči vidíte, ako sa darí rastlinám, o ktoré sa staráte a ktorým venujete svoj čas, a zároveň sa môžete tešiť z toho, ako sa v záhrade vďaka úsiliu, ktoré ste do nej investovali, dobre cítite.

Záhradkárčenie sa na celom svete teší stále väčšej popularite. Aj nás pri tvorbe sprievodcu záhradkárčením inšpiroval tento zdravý a prospešný trend. Vášnivý kuchár by si možno chcel vypestovať vlastné čerstvé bylinky, a to sa predsa dá aj na malom balkóne mestského bytu. A ak máte záhradu alebo menší dvor, prečo si nezasadiť ozdobné rastliny alebo krásny trávnik?

Veľa ľudí v súčasnosti začína pestovať zeleninu, pretože sa snažia prejsť na udržateľnejší spôsob života. Či už je pre vás záhradkárčenie koníčkom alebo si v budúcnosti chcete založiť farmu, pripravili sme pre vás sprievodcu záhradkárčením pre začiatočníkov. Dozviete sa v ňom užitočné rady pre záhradkárov a zistíte aj to, ako a kedy je najlepšie začať s prácami v záhrade.

 

Ako si doma vytvoriť najvhodnejší priestor na záhradkárčenie?

Účelom nášho sprievodcu záhradkárčením je poukázať na to, že existujú rôzne spôsoby, ako sa môžete doma venovať tomuto koníčku. Chceme vyvrátiť mýtus, že záhradkárčenie je časovo náročná a namáhavá činnosť, a podporiť každého, kto vlastní aspoň malý kúsok zelenej plochy, aby to vyskúšal.

  1. Záhradkárčenie v interiéri

Rastliny dokážu oživiť akýkoľvek priestor, a preto sa určite oplatí ich pestovať aj v menšom byte. Záhradkárčenie v meste napríklad znamená pestovať a starať sa o kvety a rastliny v obmedzených priestoroch. Mestské záhradkárčenie získalo tento názov práve preto, že v preplnených mestských oblastiach často máte k dispozícii menej miesta. Mestskí záhradkári sa snažia kreatívne využívať dostupný priestor a to môžete vyskúšať aj vy. Stačí si zakúpiť rastlinky, ktoré sa vám páčia, pravidelne ich polievať a podľa potreby presádzať. Ak máte balkón, môžete si na ňom pestovať bylinky. Preto vám odporúčame zašpiniť si ruky a prečítať si nášho sprievodcu, kde sa dozviete všetko podstatné o pestovaní, starostlivosti a zbere byliniek a rastlín.

  1. Záhradkárčenie vonku

Ak máte k dispozícií väčší vonkajší priestor, môžete svoje záhradkárčenie pozdvihnúť na vyššiu úroveň. Tešte sa z toho, že máte slobodu vypestovať si všetko, čo chcete, od ozdobných stromov až po svoju vlastnú zeleninu. Vlastná záhrada si vyžaduje trochu viac úsilia, ale aj špeciálne náradie. Taktiež by ste sa počas jednotlivých ročných období mali zameriavať na konkrétne činnosti, ako napríklad jarné práce v záhrade. Je len na vás, do akej miery sa svojej záhrade chcete venovať, a v našom sprievodcovi vám ponúkame zopár užitočných tipov, ako na to.

 

Bez akého náradia a vybavenia sa pri prácach v záhrade nezaobídete?

Tento sprievodca záhradkárčením pre začiatočníkov obsahujete všetko, čo potrebujete vedieť, aby ste mohli začať. Polievanie, orezávanie a čistenie - to je zopár jednoduchých prác, s ktorými vám pomôže vhodné záhradné náradie. Aby bola práca pohodlná a bezpečná, odporúčame vám nasadiť si rukavice a kúpiť si podložku na kľačanie. Rukavice vás napríklad ochránia pred tŕňmi a pichliačmi, alergickými reakciami a ďalšími nepríjemnosťami. Podložka na kľačanie zas poskytne vašim kolenám potrebnú oporu a postará sa o správne držanie tela. Okrem toho sa vám nezašpiní oblečenie a nebudú vás bolieť svaly z toho, že vám je pri práci nepohodlne.

Budete potrebovať aj kvalitné nožnice alebo záhradný orezávač, ako aj kupku, a v ideálnom prípade záhradnú hadicu alebo zavlažovače. Na kopanie a čistenie vám poslúži lopata a rýľ, ale aj hrable, no v tom prípade vám bude treba aj fúrik. Podľa toho, akým prácam sa chystáte venovať, môžete využiť aj množstvo iného náradia, ktoré nájdete v našom obchode v kategórii trávnik a záhrada.

Ak by ste chceli svoj koníček premeniť na podnikanie, budete potrebovať profesionálne záhradné náradie. Podnikaniu v oblasti záhradkárčenia, od sadenia trávnikov až po priemyselný zber úrody, sa podrobnejšie venujeme v samostatnom sprievodcovi.

Ako pestovať vlastné rastliny zo semienok

Keď viete, ako bude vaša záhrada vyzerať, je čas nachystať si náradie, pripraviť pôdu a zistiť si, čo sa kedy sadí. Ozdobné záhradné rastliny sa v závislosti od typu sadia v inom čase než tráva, zelenina a stromy. Väčšina plodín sa napríklad musí sadiť v interiéri počas skorej jari. Okrem semienok budete potrebovať aj sady na pestovanie rastlín a bylín, mini skleníky, a ak máte dosť priestoru, aj veľký skleník. Kvetináče a záhradné záhony sa môžu používať v interiéri aj v exteriéri a sú ideálne na presádzanie zeleniny, ktorá v interiéri vyrástla zo semienok.

Ak vám stačí pekný trávnik, potom pre vás máme všetky potrebné informácie o tom, kedy a ako zasadiť trávu. Najprv si musíte vybrať semienka trávy, ktorá bude do vašej záhrady najvhodnejšia. Z rôznych druhov semien vyrastú rôzne typy trávnika, napríklad trávnik vhodný na šport alebo vonkajšie hry či dekoratívny trávnik. Vplýva na to aj typ pôdy, ktorú v záhrade máte. Najlepší čas na sadenie trávy je skorá jar, no môžete ju zasadiť kedykoľvek až do začiatku októbra. Pre rôzne druhy záhradných rastlín a stromov platia rôzne parametre sadenia a pestovania. Riaďte sa nimi a dosiahnete požadovaný výsledok. Ak chcete k záhradkárčeniu pristupovať profesionálnejšie, potom si musíte urobiť menší prieskum a poriadne si všetko naplánovať.

Aké oblečenie je vhodné na práce v záhrade?

Ako sme už uviedli v našom sprievodcovi záhradkárčením, správne vybavenie je nevyhnutné, a to zo zjavného dôvodu: pomôže vám pri práci, ktorej sa venujete. Záhradné oblečenie je však navrhnuté tak, aby vás chránilo a aby ste si práce v záhrade čo najviac užili. Záhradnícke rukavice vám umožnia neobmedzene pracovať bez toho, aby ste si poranili ruky, čo sa často stáva, a to najmä pri práci s vetvičkami alebo hnojivom.

Záhradnícky klobúk vás ochráni pred slnečnými lúčmi, a ak si nechcete zašpiniť oblečenie, zaobstarajte si overal. Budete potrebovať aj vhodnú obuv do záhrady, ktorá ochráni nohy a v ktorej budete môcť polievať a okopávať pôdu bez obáv, že si poškodíte topánky.

Jednou z najzábavnejších vecí na záhradkárčení je, že si nevšímate, čo všetko robíte, až kým sa nezastavíte a s obdivom nezhodnotíte konečný výsledok! Môžete začať pestovaním malého záhradného záhonu a postupne sa dopracovať až k pestovaniu čerstvej zeleniny vo veľkom skleníku. A možno takto položíte základy svojej budúcej farme. Záhradkárstvo je príjemné a obohacujúce, no nezaobídete sa bez bezpečnostného vybavenia a funkčného náradia. Preto si vyberte vhodné doplnky, aby ste pri práci mali k dispozícii všetko potrebné.