Ako si vybrať odkladací stolík

Obývačka je srdcom domova. Práve v tejto izbe môžeme oddychovať pri filme po namáhavom dni, posedieť si s rodinou a priateľmi alebo relaxovať na gauči s dobrou knižkou v ruke. Prvým krokom, ako si vytvoriť pohodlné prostredie na oddych, je rozhodne výber vhodnej pohovky. No ak chcete svoju obývačku oživiť štýlovými a praktickými doplnkami, nesmie v nej chýbať ani pekný odkladací stolík.

Zariaďovanie obývačky môže byť zábava, no viete, ako si vybrať odkladací stolík, ktorý dokonale zapadne do vášho vysnívaného štýlu? V prvom rade treba mať na pamäti jeho účel. Odkladacie stolíky sú určené na to, aby vám pomohli v izbe udržiavať poriadok a aby ste všetko potrebné mali podľa možností po ruke. Umiestňujú sa k pohovke alebo kreslu a dokážu pekne dotvoriť celkovú estetiku miestnosti.

Možností je naozaj veľa, a preto môže byť výber vhodného tvaru odkladacieho stolíka naozaj náročný. Rovnako ťažké je vybrať farbu odkladacieho stolíka tak, aby sa stolík pekne hodil k zvyšku zariadenia interiéru. Aby sme vám tento proces uľahčili, pripravili sme pre vás sprievodcu, kde okrem iných nápadov nájdete aj praktické rady, ako vybrať materiál odkladacieho stolíka.

 

Prečo si zaobstarať odkladací stolík?

Odkladacie stolíky sú neuveriteľne všestranné. Poskytnú vám praktické miesto, kde si môžete odložiť všetko, čo chcete mať pri sebe, keď oddychujete na svojej pohodlnej pohovke. Odkladacie stolíky, ktoré nájdete v rôznych tvaroch a štýloch, dokážu skrášliť vzhľad miestnosti. Ak chcete vedieť, aký odkladací stolík sa bude najkrajšie hodiť do vášho štýlu bývania, čítajte ďalej.

Niektorí ľudia si dokonca namiesto konferenčného stolíka vyberajú práve odkladací stolík. Ak chcete, môžete si vybrať aj obidva stolíky, ktoré majú podobný štýl a vzhľad. Alebo, naopak, skombinujte stolíky v rôznych štýloch a vytvorte v obývačke zaujímavý kontrast. Pohrajte sa s rôznymi tvarmi a materiálmi, miestnosť tak bude pôsobiť naozaj luxusne.

 

Ako si vybrať dokonalý odkladací stolík

Odkladací stolík sa umiestňuje k vášmu obľúbenému kreslu alebo pohovke. Môžete si naň položiť ovládače, knihy, časopisy či šálku čaju. Pri výbere odkladacieho stolíka často počuť otázku, či odkladacie stolíky majú byť vyššie alebo nižšie ako gauč. Stolík môže byť vo výške opierky na ruku, ktorá zvyčajne býva 60 až 80 cm. V ideálnom prípade by mal byť odkladací stolík o 2 až 7 cm nižší ako opierka pohovky. Je to len malý detail, ktorý má však veľký vplyv na celkové pohodlie – napríklad, keď sa načiahnete, aby ste si zo stolíka zobrali knižku či časopis.

Odkladacie stolíky môžu mať rôzne tvary aj rozmery, a preto treba dobre zvážiť veľkosť vášho odkladacieho stolíka. Tá závisí najmä od veľkostí vášho priestoru, vašich potrieb, ako aj od toho, na čo chcete stolík využívať. Berte do úvahy, koľko miesta máte okolo pohovky, aby celkový dizajn miestnosti nepôsobil preplnene. Ak je to potrebné, vyberte si radšej menší odkladací stolík, aby ste okolo neho mohli ponechať dostatok priestoru. Odkladací stolík s gaučom by nemal vypĺňať celý priestor, naopak, miestnosť by mala vyzerať vzdušne.

Odkladacie stolíky predstavujú skvelý doplnok do obývačky. Aby ste si správne zvolili šírku príručného stolíka, porozmýšľajte nad tým, ako ho budete využívať. Ak si naň chcete položiť knižky, časopisy alebo lampu, doska stolíka by mala byť široká aspoň 55 cm. Niektoré stolíky poskytujú aj ďalší úložný priestor v podobe zásuviek a poličiek. Predtým, ako prejdete k ďalšiemu kroku, a tým je vzhľad odkladacieho stolíka, si preto dobre premyslite, aký bude jeho účel.

Nájdite si odkladací stolík, ktorý si zaručene zamilujete

Odkladacie stolíky sa nám páčia najmä preto, že do ich výberu môžete zapojiť veľkú dávku kreativity. Ak vás zaujíma, či sa odkladacie stolíky musia dokonale hodiť do štýlu vášho bývania, potom porozmýšľajte nad tým, akú atmosféru chcete vytvoriť. Poďme si podrobnejšie prebrať rôzne tvary, štýly a farby odkladacích stolíkov.

 

Tvar

Okrúhle odkladacie stolíky sú ako stvorené do menších miestností, kde nepotrebujete veľa úložného priestoru. Budú sa skvele hodiť k akémukoľvek zariadeniu izby a najlepšie vyniknú pri kresle či pohovke bez opierok na ruky. Okrúhle odkladacie stolíky navyše prinesú rovnováhu do miestností s geometrickými prvkami.

Na štvorcové odkladacie stolíky si môžete vystaviť svoju obľúbenú lampu. Poskytnú vám viac úložného priestoru a môžete ich umiestiť aj do rohu izby, hneď vedľa pohovky. Štvorcové odkladacie stolíky dodajú vašej obývačke výrazný štýl.

 

Štýl

Pokiaľ ide o štýl, ponuka odkladacích stolíkov je naozaj široká. Aby ste si vedeli správne vybrať, v prvom rade berte do úvahy celkový dizajn vášho bývania. Ak je vaša obývačka zariadená v minimalistickom štýle, výrazný odkladací stolík vytvorí pekný kontrast. Vyberte si napríklad drevený alebo betónový stolík s ozdobnými prvkami na stredovom podstavci. Živé farby rozžiaria vaše bývanie a vytvoria nádherné kontrasty.

Menej je niekedy viac. A hlavne vtedy, keď máte v obývačke veľké kúsky nábytku, čalúnené pohovky a vzorované ozdobné prvky. Vyberte si odkladací stolík s čistými líniami a úzkymi nohami – vytvoríte tak dojem otvoreného priestoru. Môžete skúsiť skombinovať viacero odkladacích stolíkov rôznych štýlov a textúr. Pracujte s neutrálnymi tónmi a pohrajte sa s priehľadnými materiálmi.

 

Materiál

Ak chcete správne vybrať materiál odkladacieho stolíku, dobre si pozrite ostatné stolíky a nábytok vo vašej obývačke. Stavte na odkladacie stolíky z betónu a kovu, ako protipól k väčšiemu drevenému konferenčnému stolíku. V tmavšej izbe zas pekne vynikne odkladací stolík z akrylu alebo zo skla. Takto bude miestnosť pôsobiť presvetlenie a žiarivo.

Mramorový povrch je z hľadiska estetiky naozaj nadčasový a poskytne vám skvelé miesto na odkladanie nápojov. Ďalšie materiály, ktoré máte na výber, sú sklo a kameň. Ak hľadáte neobvyklý kúsok, vyskúšajte modernú kombináciu kovu – medi a hliníka, s dreveným masívom.

Skúste svoj odkladací stolík vnímať ako skvelý dekoratívny kúsok, ktorý navyše ponúka aj úložnú funkciu. Pohrajte sa s rôznymi farbami a materiálmi a skúste ich zakomponovať do obývačky tak, aby ste vytvorili svoju vysnívanú atmosféru. Riaďte sa našimi jednoduchými tipmi, ako si vybrať odkladací stolík, a užite si svoj nový štýlový doplnok.