🏡 Jarné nápady a dekorácie do záhrady

Záhrada

 

 

Gardening in a greenhouse

 

Aj keď vonku stále cítiť studený zimný vzduch, pomaly nás to začína ťahať do záhrady. Ak vás láka záhradkárčenie, jar je ideálny čas, kedy s ním začať a pripraviť vonkajšie priestory na ďalšiu sezónu.

Aby ste sa tento rok poriadne pripravili na jarné práce v záhrade, najskôr si pozrite, koľko škody napáchali dlhé zimné mesiace. Či už sa chystáte do záhrady pridať nové prvky alebo si ju chcete len trochu vyčistiť, čaká vás ešte dosť práce, kým sa dostanete k tej najzábavnejšej časti – zariaďovaniu záhrady. Tu je zopár najdôležitejších krokov, ktoré by ste nemali preskočiť, ak sa chystáte začať s jarným záhradkárčením.

 

 

Plant growing in soil

 

🌱 Prvé 4 úlohy počas jarných prác v záhrade

Ak ste v starostlivosti o vonkajšie priestory nováčikom, potom možno celkom neviete, kedy je najlepšie začať s prácami v záhrade. Najvhodnejšie obdobie na zhodnotenie stavu vašej záhrady po zime je medzi neskorou zimou a začiatkom jari. Môžete to vnímať ako malú kontrolu zdravia vašich rastlín predtým, než opäť rozkvitnú. Ak chcete zistiť, ako na to, riaďte sa našimi tipmi na jarné práce v záhrade:

 

  • • Začnite s “hrubým” upratovaním. Možno bude treba vyčistiť kvetináče a záhradné záhony od nahromadených nečistôt. Odstráňte všetky opadané listy a vetvičky, aby ste v záhrade mali opäť pekne a čisto.

  • • Skontrolujte, v akom stave sú vaše rastliny. Studené zimné počasie môže vaše rastliny poškodiť, jar je preto ideálny čas na to, aby ste ich presadili, ak je to potrebné. Zemina, ktorú použijete, musí byť bohatá na živiny, aby sa rastlinám darilo, a preto sa oplatí najskôr otestovať jej kvalitu. Následne sa odporúča zemine dodať všetky organické zložky, ktoré jej chýbaju, a to v podobe hnojiva alebo kompostu.

  • • Pripravte svoju záhradu na príchod jari a orežte a ostrihajte všetko, čo poškodil sneh alebo ľad. Záhradkárska sezóna sa vždy začína menšou údržbou rastlín a stromov, aby sa po zime ľahšie prebudili. Predtým si budete musieť pozisťovať niečo o tom, aké metódy orezávania a strihania použiť na jednotlivé rastliny a aké záhradné náradie je na to najvhodnejšie.

  • • Nezabudnite ani na tzv. hardscaping a postarajte sa aj o “umelé” prvky vo vašej záhrade. Veľké teplotné rozdiely môžu spôsobiť, že sa kamene vo vašom záhradnom chodníku uvoľnia, a preto ich nezabudnite vyrovnať a opraviť. Skontrolujte oplotenie, vyvýšené záhony a múry a oprave prípadné poškodenia. Čím skôr začnete, tým lepšie, pretože tieto práce by mali byť hotové ešte predtým, ako začnú vaše rastliny kvitnúť. Ak si chcete záhradu vynoviť, ošetrite oplotenie novým náterom. Do prác môžete zapojiť celú rodinu a užiť si zábavné chvíle vonku!

 

 

Gardening with outdoor planters

 

 

vidaXL planters on a yard

 

💚 Ako zariadiť krásnu jarnú záhradu

Keď už sú prípravy na príchod jari hotové a všetky vaše rastliny a stromy sa pomaly prebúdzajú k životu, je čas oživiť celkový vzhľad záhrady. Skladovali ste svoj záhradný nábytok cez zimu vnútri? Ak áno, vyberte ho, očistite a skontrolujte, v akom je stave predtým, než ho umiestnite späť do záhrady.

Možno si chcete skrášliť záhradu úplne novým nábytkom. V prvom rade berte do úvahy priestor, ktorý máte k dispozícii a to, ako budete zvyčajne v záhrade tráviť čas. Na jar vyzerá každá záhrada nádherne a podnecuje nás k tomu, aby sme na chvíľu spomalili a užívali si volné chvíle na čerstvom vzduchu. No nezabúdajte na to, že váš vonkajší nábytok a doplnky musia byť praktické a mali by zodpovedať vaším potrebám.

 

 

Sunny yard, plants and vidaXL seating

 

🪑 Aké sú najlepšie vonkajšie doplnky do jarnej záhrady?

Bistro súpravy sa skvele hodia napríklad do menších vonkajších priestorov, ako sú balkóny a terasy. Tento elegantný nábytok má romantický dizajn a vyžaruje z neho nádych nostalgie, a tak krásne dotvára prírodnú atmosféru. Bistro súprava vám poskytne ideálne miesto na pohodové raňajky či stretnutia s priateľmi pri šálke kávy.

Ak máte priestrannú záhradu, odporúčame vám pozrieť si rôzne súpravy vonkajšieho nábytku. Možno by sa vám hodila sedacia súprava k bazénu alebo sklápacie kreslá pod strom. Ak si radi pozývate hostí alebo si chcete vychutnať vonkajšie stolovanie s rodinou v záhrade, potom by ste si určite mali pozrieť vonkajšie jedálenské súpravy. Vďaka súprave si v záhrade rýchlo a jednoducho vytvoríte príjemný jedálenský kút a nemusíte kombinovať samostatný stôl s rôznymi typmi stoličiek.

Pri rozhodovaní o tom, aké vonkajšie dekorácie si na jar dáte do záhrady, nezabúdajte na to, že útulnú a pohodovú atmosféru docielite aj pomocou malých doplnkov. Stačí si premyslieť, aký štýl sa vám najviac páči a pohľadať vhodné doplnky, ktoré zvýraznia prírodnú krásu vašej záhrady.