. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

📚 Zariaďte si dokonalý čitateľský kútik

Interiér

 

 

Vytvoriť si doma svoj vlastný čitateľský kútik je v súčasnosti nielen moderné, ale aj veľmi praktické. Život je plný povinností, a preto je dobré si raz za čas oddýchnuť. A práve to je účelom čitateľského kútika – mať pokojné miesto pre seba, kde môžete načerpať energiu.

Ideálny čitateľský kútik by mal mať niekoľko vlastností. Mal by byť pohodlný, pokojný a tichý, a mal by vyzerať skvele. Váš súkromný čitateľský kútik by mal pôsobiť útulne a mal by vás podnecovať k tomu, aby ste zabudli na všetky starosti a naplno sa ponorili do dobrej knižky.

Predtým, ako si začnete zariaďovať dokonalý čitateľský kútik, by ste mali brať do úvahy zopár detailov. V tomto článku sme preto zhrnuli všetko, čo potrebujete vedieť. Máme pre vás zaujímavé nápady a praktické tipy, aj krásny nábytok a doplnky do vášho čitateľského kútika.

 

🛋️ Ako vyzerá dokonalý čitateľský kútik?

 

Čitateľský kútik musí mať tú správnu atmosféru. Dizajn vašej knižnice preto musí zodpovedať účelu tohto oddychového miestečka. Aby ste sa v ňom cítili príjemne a uvoľnene, každý detail by mal vo vás evokovať pocit tepla a pohodlia.

Pri zariaďovaní útulného čitateľského kútika by ste v prvom rade mali pouvažovať nad výberom vhodného osvetlenia. Denné svetlo je samozrejme veľmi dôležité, no nemôžeme sa spoliehať len naň. Osvetlenie vašej domácej knižnice značne vplýva na celkovú atmosféru miestnosti. Keďže tu budete tráviť veľa času čítaním kníh, časopisov či sledovaním obľúbených seriálov, dbajte na to, aby ste mali dostatočné a kvalitné svetlo.

Zaobstarajte si osvetlenie, ktoré bude šetrné k vašim očiam. Nainštalujte do niektorých častí miestnosti teplé svetlo, ktoré vytvorí útulnú atmosféru. Na písací stôl alebo príručný stolík si položte stolovú lampu a nezabudnite ani na podlahovú lampu – tá je ideálna na čítanie.

Ďalším spôsobom, ako si zariadiť neodolateľný čitateľský kútik, sú rôzne tvorivé detaily, ktoré vystihujú vašu osobnosť. Počnúc od pohodlného kresla či lavičky až po mäkučké vankúše a deky a inšpiratívne umelecké kúsky a suveníry.

 

 

👀 Ako si mám zariadiť svoj čitateľský kútik?

Aby sa vám vo vašom čitateľskom kútiku dobre oddychovalo, treba ho vhodne zariadiť. Predstavte si, ako by mal váš čitateľský kútik vyzerať – aby ste si mohli naplno vychutnať čas strávený pri knižke, váš čitateľský kútik musí byť pohodlný a funkčný zároveň.

Najskôr si vyberte vhodné kreslo. Kreslo by malo byť dostatočne priestranné, aby ste si na ňom mohli uvoľnene posedieť, no zároveň by nemalo zaberať priveľa miesta. Ďalšou krásnou možnosťou je lavička na čítanie, ktorá bude skvele vyzerať pri okne. A nezabudnite kreslo či lavičku skombinovať s pohodlnou taburetkou.

Teraz pouvažujte nad tým, na čo všetko budete svoj čitateľský kútik využívať. Ak sa tu chcete venovať písaniu alebo rôznym koníčkom, určite budete potrebovať písací stôl. Zaobstarajte si naň zopár štýlových stolových organizérov, ktoré budú pekne ladiť so štýlom vášho čitateľského kútika. Takto budete mať všetko potrebné vždy poruke a budete môcť toto miesto využívať aj ako domácu kanceláriu.

Váš čitateľský kútik sa nezaobíde ani bez pevných policových regálov alebo plávajúcich políc, na ktoré si budete môcť odkladať svoje knihy. Odporúčame vám poličky plné kníh vyvážiť ďalšími doplnkami, ako sú kvety v kvetináči, zarámované fotky či veselé zarážky na knihy. Ak budete mať všetky knihy na jednom mieste, ktoré bude blízko vášho pohodlného čitateľského kresla, určite sa vám vo vašom čitateľskom kútiku bude oddychovať naozaj skvele.

 

 

✔️ Vyberte si vhodný štýl čitateľského kútika – spoznajte industriálnu domácu knižnicu

To najlepšie na zariaďovaní vášho vlastného čitateľského kútika je, že si môžete slobodne vybrať, aký štýl sa vám najviac páči a postupovať podľa toho. Nádherný čitateľský kútik si môžete vytvoriť kdekoľvek vo vašej domácnosti - v spálni, obývačke, detskej izbe či pod schodmi.

Nábytok a doplnky, ktoré si vyberiete, je možné zakomponovať do rôznych interiérových štýlov. V súčasnosti je veľmi populárne zariadiť si knižnicu v industriálnom štýle. Ak sa vám táto možnosť páči, zamerajte sa na nábytok a dekorácie, ktoré sa hodia do industriálnej knižnice. Najskôr si pohľadajte poličky v industriálnom štýle – kovové policové regály v čiernej, sivej a bielej farbe, ktoré sú pevné a zároveň moderné. Položte si na stolík krásnu stolovú lampu, ktorá kombinuje mangový masív s kovom. Pri zariaďovaní industriálnej domácej knižnice môžete vyskúšať rôzne doplnky a nábytok, ktoré zdôrazňujú moderný nádych industriálneho štýlu.

 

 

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .