Najlepšie tipy, ako si vybrať ideálne kreslo

Výber vhodného kresla je veľmi dôležitý a závisí od vášho osobného vkusu. Je to miesto, kde si môžete sadnúť a oddýchnuť po dlhom dni v práci. Aby sme vám toto rozhodovanie uľahčili, pripravili sme zopár tipov, ktoré vám pomôžu vybrať si to najlepšie kreslo pre vás.

 

Ako začať s výberom vhodného kresla 

Ak chcete vedieť, ako si vybrať vhodné kreslo, čítajte ďalej. Najskôr si pozrite, aký nábytok už doma máte. Začnite tým, že si poriadne premeriate miestnosť, do ktorej si kreslo plánujete umiestniť. Chcete si vytvoriť útulný kútik v spálni alebo hľadáte výrazný doplnok do obývačky? Premyslite si, aké veľké kreslo sa bude hodiť do vašich priestorov. Jednoduchý spôsob, ako si svoje nové kreslo vyskúšať ešte pred tým, než ho kúpite, je vystrihnúť si jeho tvar z papiera a položiť ho na zem. Okolo kresla by malo zostať dosť priestoru, aby celá miestnosť pôsobila vzdušne.

No ako postupovať, ak si chcete vybrať naozaj výrazne kreslo? Ak hľadáte kreslo, ktoré zaručene zapôsobí, treba myslieť aj na ďalšie veci, o ktorých si povieme nižšie.

 

Nájdite svoj štýl

V prvom rade by ste mali dbať na to, aby vaše nové kreslo dokonale zapadlo do celkového štýlu vášho bývania. Zistite, aký štýl kresla sa bude najlepšie hodiť k dizajnu vášho interiéru, alebo si vyberte taký kúsok, ktorý vytvorí zaujímavý kontrast.

Vďaka kreslu môžu vyniknúť aj ostatné doplnky v interiéri – predstavte si napríklad kreslo v bohémskom štýle v svetlom rohu alebo kreslo v štýle Chesterfield pred krbom.

Ak ste fanúšikom eklektického trendu, vyberte si kreslo, ktoré je pravým opakom štýlu vášho súčasného zariadenia interiéru. Industriálne kreslá budú pôsobiť zaujímavo vo vidieckom interiéri a kreslá butterfly zas miestnosti dodajú romantickú atmosféru.

Výber farby kresla

Keď už ste si ujasnili účel, tvar a materiál vášho nového kresla, je čas pouvažovať nad vhodnou farbou! Kreslo s výraznou farbou sa stane stredobodom miestnosti, zatiaľ čo neutrálne odtiene budú pekne ladiť s ďalšími kúskami nábytku.

Ak chcete, aby vaše kreslo naozaj vyniklo, máme pre vás niekoľko tipov, ako vybrať akcentovú farbu vášho kresla. Berte do úvahy celý priestor, osvetlenie aj podlahu. Vyskúšajte niečo odvážne – studenú farbu do svetlejších priestorov, ktorá vynikne pri drevenom stole alebo neutrálnej stene. Kreslo v teplých farbách sa bude viac hodiť do menších miestností, pretože svetlé odtiene dokážu celý priestor otvoriť. A na záver k nemu môžete pridať výrazné dekorácie, ktoré pekne dotvoria celkový vzhľad.

 

Čalúnené kreslá

Keď si kupujete nové kreslo, je dôležité vybrať si taký materiál, ktorý vám bude najviac vyhovovať.

  • Ak máte domáce zvieratá, vyberte si látku, ktorá sa ľahko čistí.
  • Ak máte deti, stavte na trvácnu látku s prateľnými podložkami
  • Koža je veľmi elegantný materiál. Vysokokvalitná koža si zachová svoj pekný vzhľad naozaj dlho.

Porozmýšľajte nad tým, na čo všetko budete svoje nové kreslo využívať. Ďalšie materiály, ktoré máte na výber sú jemné látky, ako napríklad ľan alebo polyester. Chcete aby sa vaše nové kreslo stalo stredobodom celej obývačky? Vyberte si zamat alebo vlnu.

Aj základňa dotvára celkový vzhľad kresla. Možností je neúrekom, a tak si môžete vybrať dokonalú kombináciu. Drevená základňa kreslu dodá elegantný vzhľad, zatiaľ čo kovový podstavec sa hodí do moderných interiérov. Mohutné nohy sú okúzľujúce, no užšie nožičky sú vhodnejšie do menších priestorov, a to najmä takých, ktoré sú zariadené v bohémskom alebo škandinávskom štýle.

 

Ako kreslo zakomponovať do interiéru

Výber vhodného kreslo je len prvým krokom k tomu, aby váš príbytok pôsobil príjemne a útulne. No správne ho zakomponovať do priestoru je rovnako dôležité. Skombinujte ho s pekných konferenčným alebo príručným stolíkom. Je to nielen praktické, ale zároveň tým upriamite pozornosť na tento oddychový kútik.

Hrajte sa s rôznymi textúrami pre väčšiu hĺbku. Buďte kreatívni a ozdobte svoje nové kreslo dekou v kontrastnej farbe. Vyberte si bohémsky vzor, geometrické tvary alebo vlnenú deku, ktorá bude pôsobiť naozaj útulne.

Ak to priestor dovolí, doplňte kreslo stojacou lampou. Osvetlenie pri kresle je nielen praktické, ale zároveň vytvorí hrejivú atmosféru.

Pri hľadaní ideálneho kresla ľudia často rozmýšľajú nad tým, či sa kreslo musí hodiť k pohovke. Rôzne textúry a materiály miestnosti dodajú hĺbku, preto sa oplatí zaexperimentovať aj s takými doplnkami, ktoré sa k sebe na prvý pohľad nehodia. Ak je vaša pohovka menej textúrovaná vyberte si kreslo s veselým vzorom, ktorý celý priestor rozžiari. Výber materiálu môže byť celkom zábava. Spájajte a kombinujte rôzne štýly a látky, no vždy majte na pamäti celkový výsledok.

Nápadov na ideálne kreslo do obývačky je naozaj veľa, a preto vám výber toho správneho kresla môže pripadať náročný. Riaďte sa našimi tipmi, ktoré vám pomôžu vybrať si čo najlepšie. A na začiatok si môžete pozrieť našu kolekciu kresiel, kde určite nájdete presne to, čo hľadáte.