Sprievodca drevenými materiálmi: 3 hlavné typy dreva používané na výrobu nábytku

V tomto sprievodcovi dreveným nábytkom si predstavíme tri hlavné typy dreva, ktoré sa používajú na výrobu nábytku. Ide o mäkké, tvrdé a kompozitné drevo. Ak poznáte vlastnosti jednotlivých typov dreva, môžete tieto vedomosti využiť pri výbere vhodného nábytku.

Záhradný nábytok musí odolávať poveternostným vplyvom, a preto je výber správneho materiálu veľmi dôležitý. Budeme sa venovať aj technike impregnácie, ktorá drevu prináša väčšiu odolnosť. Poďme si teda povedať niečo viac o najlepších typoch dreva na výrobu nábytku.

Spoznajte 3 hlavné druhy dreva: mäkké drevo, tvrdé drevo a kompozitné drevo

Mäkké drevo, tvrdé drevo a kompozitné drevo sú tri hlavné typy dreva, ktoré sa používajú na výrobu nábytku. V tomto sprievodcovi dreveným nábytkom chceme objasniť bežné mýty a preskúmať vlastnosti, prednosti alebo obľúbené spôsoby použitia týchto druhov dreva.

  • Čo je mäkké drevo?

    To, prečo tento typ dreva nesie názov "mäkké drevo" nesúvisí ani tak s konzistenciou samotného dreva, ale s tým z akého stromu pochádza. Mäkké drevo pochádza z ihličnatých stromov, ako je borovica, céder a smrek. Štruktúra tohto druhu dreva má rovnomernú hustotu, a preto sa pri spracovaní „javí“ ako mäkké, čím získalo svoje meno. Nábytok z mäkkého dreva je často cenovo dostupnejší a jeho surová textúra a kresba mu dodáva rustikálny šarm. Používa sa aj na stavbu rôznych konštrukcií, terás a na výrobu vonkajšieho nábytku, pretože so správnou povrchovou úpravou dokáže odolávať poveternostným vplyvom. Tento druh dreva má tiež dobrú schopnosť odolávať hnilobe a hmyzu.

Nábytok z mäkkého dreva má niekoľko veľkých výhod. Je cenovo dostupnejší v porovnaní s tvrdým drevom, takže je skvelou voľbou pre tých, ktorí dbajú na svoj rozpočet. Nábytok z mäkkého dreva má navyše nižšiu hmotnosť, takže sa ľahšie presúva.

Nábytok z mäkkého dreva tiež bežne slúži ako súčasť vonkajšieho posedenia so záhradným nábytkom. Ak sa mäkké drevo správne ošetruje a udržiava, jeho prirodzená odolnosť voči poveternostným vplyvom z neho robí ideálny materiál do vonkajších priestorov. Pravidelná údržba, ako je farbenie, lakovanie a nanášanie ochranných náterov, zlepšuje jeho odolnosť a životnosť.

  • Čo je to tvrdé drevo?

    Tvrdé drevo pochádza zo stromov s listami a semenami, ako je dub, javor, mahagón a orech. Na rozdiel od mäkkého dreva, ktoré pochádza zo stále zelených stromov, je tvrdé drevo odolnejšie. Je to preto, že listnaté stromy rastú pomalšie a majú kompaktnejšiu štruktúru, a drevo je tak hustejšie. Bambus (čo je stromovitá rastlina) a palma majú rovnaké vlastnosti ako tvrdé drevo. Niekedy ich nájdete pod štítkom kompozitného dreva.

    Nábytok z tvrdého dreva ponúka širokú škálu farieb, zaujímavú kresbu a prirodzenú schopnosť odolávať opotrebovaniu. Vďaka svojej kvalite predstavuje dlhodobú investíciu, pretože kúsky nábytku z tvrdého dreva sa môžu odovzdávať z generácie na generáciu.

Čo je kompozitné drevo?

Kompozitné drevo, známe aj ako umelé drevo, je všestranný materiál používaný pri výrobe nábytku. Na rozdiel od masívneho dreva, ktoré pochádza zo stromov, kompozitné drevo vzniká spájaním vrstiev drevených dýh alebo vlákien lepidlami a živicami. Najbežnejšími typmi kompozitného dreva sú preglejka, drevovláknité dosky so strednou hustotou (MDF) a kompozitné dosky.

  • Jednou z hlavných výhod nábytku z kompozitného dreva je jeho dlhšia životnosť. Výrobný proces mu dodáva lepšiu stabilitu a odolnosť voči deformácii, zmršťovaniu alebo rozširovaniu vplyvom zmien teploty a vlhkosti. Vďaka tomu je nábytok z kompozitného dreva tak odolný v rôznych prostrediach.

    Kompozitné drevo navyše ponúka väčšiu rozmanitosť v porovnaní s prírodným drevom. Je dostupné v rôznych povrchových úpravách, vrátane dýh, ktoré vyzerajú ako obľúbené druhy tvrdého dreva, a tak ponúka viac možností, pokiaľ ide o dizajn. Umelé drevo je udržateľnejšie, pretože sa môže vyrábať z recyklovaných drevných vlákien alebo rýchlo rastúcich drevín.

Nábytok z kompozitného dreva je robustný a trvácny. Ak chcete predĺžiť jeho životnosť, existuje niekoľko pravidiel, ktorými sa môžete riadiť pri jeho údržbe:

  • Pozor na rozliate tekutiny. Všetky rozliate tekutiny ihneď utrite suchou handričkou alebo papierovou utierkou.
  • Používajte šetrné čistiace prostriedky, ako napríklad jemné čistiace prostriedky špeciálne určené na drevené povrchy. Vyhnite sa agresívnym chemikáliám, ktoré môžu povrch poškodiť.
  • Chráňte nábytok pred priamym slnečným svetlom, vysokou vlhkosťou a extrémnymi teplotami.
  • Ak potrebujete konkrétnejšie rady týkajúce sa starostlivosti o nábytok, pozrite si pokyny výrobcu.

Prečo je drevo pri doručení niekedy mokré alebo nazelenalé?

Premýšľali ste niekedy, prečo váš drevený záhradný nábytok niekedy pri doručení vyzerá mokrý alebo nazelenalý? Odpoveď pochádza z procesu nazývaného impregnácia dreva.

Impregnácia dreva je technika, ktorá spočíva v ošetrení dreva chemikáliami, aby vydržalo dlhšie. Drevo sa umiestni do nádoby a pod tlakom sa aplikuje kombinácia konzervačných chemikálií. Tento tlak umožňuje chemikáliám preniknúť hlboko do drevných vlákien a poskytnúť im tak dlhotrvajúcu ochranu. Vďaka impregnácii je drevo trvácnejšie, pevnejšie a odolnejšie voči škodcom alebo rozkladu.

Typ konzervačného prostriedku, ktorý sa používa pri impregnácii, ovplyvňuje farbu vášho dreveného nábytku. Niektoré konzervačné látky, napríklad tie na báze medi, môžu drevu dodať modrý alebo zelený odtieň. Toto sfarbenie spôsobuje chemická reakcia medzi konzervačnou látkou a drevnými vláknami. Keď drevo vyschne alebo je vystavené slnečnému žiareniu, zelený odtieň zmizne.

Impregnácia dreva výrazne znižuje riziko hniloby, rastu plesní a poškodenia hmyzom. Impregnované drevo odoláva vlhkosti, zmenám teploty a ďalším faktorom prostredia, ktoré spôsobujú poškodenie v priebehu času. A preto je ideálnym materiálom vonkajšieho nábytku, terasy a iných konštrukcií, kde treba počítať s pôsobením poveternostných vplyvov.

Aké sú výhody impregnovaného dreveného nábytku?

  • Dlhodobá investícia: V porovnaní s neošetreným drevom má dlhšiu životnosť. Z dlhodobého hľadiska preto ide o cenovo úspornejšiu voľbu.
  • Odolnosť: Impregnácia zachováva pôvodnú krásu dreva tým, že ho chráni pred deformáciou, praskaním a štiepením.
  • Nenáročná údržba: Impregnované drevo vyžaduje len minimálnu údržbu, pretože je už chránené pred bežnými rizikami, ako je rozklad a napadnutie hmyzom.

Keď si nabudúce kúpite drevený záhradný nábytok, ktorý je mokrý alebo vyzerá nazelenalo, budete vedieť, že je to pri impregnácii dreva normálne. Očistite nazelenalé škvrny suchou handričkou a nechajte ich uschnúť – čoskoro zmiznú. Vďaka impregnácii si váš záhradný nábytok zachová dobrú kondíciu a pekný vzhľad po celé roky.

Ďalší sprievodcovia nákupom:

tipy, ako si vybrať leňošku

Leňoška je pohodlným doplnkom do vašej obývačky, spálne alebo domácej pracovne. V tomto sprievodcovi nákupom rozoberieme každý aspekt, ktorý treba zvážiť pri hľadaní tej správnej pohovky.

Čítaj viackeyboard_arrow_right
Sprievodca nákupom jedálenských lavíc – tipy, ako si nájsť ideálnu lavicu

Chcete si vytvoriť dokonalý jedálenský kút na príjemné posedenia v spoločnosti vašich blízkych? Nájsť ideálne sedenie do jedálne naozaj nie je ľahké. Treba brať do úvahy množstvo faktorov – usporiadanie miestnosti, vhodnú veľkosť, váš obľúbený štýl nábytku a podobne.

Čítaj viackeyboard_arrow_right
Tipy, ako si vybrať dokonalú komodu

Pri hľadaní praktického nábytku do jedálne, kuchyne či predsiene máte na výber viacero možností. Náš sprievodca nákupom, ako si vybrať príborník, vám pomôže.

Čítaj viackeyboard_arrow_right
Sprievodca nákupom: ako si vybrať dokonalý konferenčný stolík

Pri zariaďovaní obývačky treba mať na pamäti hneď niekoľko ústredných prvkov, ktoré si vyžadujú starostlivý výber. Potrebujete nový konferenčný stolík?

Čítaj viackeyboard_arrow_right