Tipy, ako si vybrať dokonalú komodu

Už ste takmer hotoví so zariaďovaním bývania, no stále vám chýba štýlové úložné riešenie? Ak hľadáte praktický kúsok nábytku do jedálne, kuchyne alebo do chodby, na výber máte hneď niekoľko možností.

Je v poriadku, ak vám nie je úplne jasné, aký je rozdiel medzi konzolovou skrinkou a komodu - náš sprievodca s radami o tom, ako si vybrať dokonalú komodu, vám určite pomôže.

Dnes sa bežne používa niekoľko rôznych názvov na pomenovanie podobných typov nábytku, ako je komoda alebo šatník. To, čo hľadáte, je kus nábytku s úložným priestorom, ktorý dokonale zapadne do vašej izby. Pri výbere vhodného šatníka sa musíte v prvom rade zamerať na svoje potreby a ujasniť si:

  • Miestnosť, do ktorej ho chcete umiestniť
  • Jeho účel
  • Štýl
  • Vhodné rozmery, materiál a farbu, ktoré sa budú hodiť k zvyšku zariadenia interiéru

 

Ktorá komoda je pre mňa najlepšia?

Výber komody by nemal byť príliš náročný. Je však užitočné poznať rozdiely medzi rôznymi typmi tohto všestranného nábytku. Šatníky sa väčšinou používajú v spálni ako praktické úložné riešenie so zásuvkami. Komody plnia rovnaký účel, no najlepšie sa hodia do menších priestorov, napríklad do úzkej chodby. Nech už sa rozhodnete pre akékoľvek riešenie, vrchnú dosku môžete využívať ako ideálne miesto na vystavenie rôznych dekorácií.

Kredence v nás vyvolávajú romantickú atmosféru. Často sa využívajú napríklad v domácej pracovni. Príborníky sú objemnejšie a vhodnejšie do kuchyne či jedálne, zatiaľ čo konzolové skrinky skvele nahradia TV stolíky. Teraz, keď sme si predstavili jednotlivé typy úložných skriniek, môžeme si niektoré z týchto možností rozobrať dopodrobna.

Tipy, ako si vybrať dokonalú komodu

Ak rozmýšľate nad tým, ako si vybrať vhodnú komodu, najskôr sa pozrite na rozmery. Pouvažujte nad tým, aký má mať úložná skrinka účel a do akej izby ju chcete umiestniť. Do úvahy treba brať aj celkové usporiadanie izby a štýl nábytku. Ak skrinku chcete dať do jedálne, potom určite zohľadnite aj veľkosť vašej jedálenskej súpravy. Nezabudnite skrinku umiestniť aspoň 60 cm od ďalšieho nábytku, aby sa dvierka a zásuvky dali pohodlne otvárať.

No aká je ideálna výška komody? Komody zvyčajne nemávajú žiadne, alebo len krátke nožičky, aby poskytovali čo najviac úložného priestoru. Pokiaľ ide o výšku, komody bývajú vysoké od 70 cm do 90 cm. Aj to je pri výbere komody dôležité, pretože ak má vhodnú výšku, môžete na nej napríklad servírovať jedlo na oslavách a rodinných posedeniach. Komoda je navyše ideálna na odkladanie príborov a riadov a ak chcete, aby vaša jedáleň pôsobila harmonicky, komoda by mala byť rovnako vysoká ako jedálenský stôl.

Keďže ponuka komôd na trhu je nekonečná, môžete sa pri výbere orientovať aj podľa dĺžky. Do priestranných chodieb a jedálenských miestností si môžete vybrať modely s jednou alebo troma priehradkami v rade, ktoré majú celkovú dĺžku 145 cm. Do menších spálni sa zas pekne zmestí 60 cm dlhá komoda s dvojitými zásuvkami.

 

Materiál, farba a štýl vašej ideálnej komody

Komoda je tak obľúbený kúsok nábytku, že ju nájdete v rozličných tvaroch, farbách a štýloch. Dá sa prispôsobiť každej miestnosti, a preto ju môže využívať aj v detskej izbe na odkladanie hračiek alebo v obývačke, kde poslúži ako ideálne miesto na elektroniku či na vystavenie kníh a časopisov. Všestrannosť tohto nábytku sa premieta aj do širokej škály štýlov.

A teraz si povieme zopár tipov, ako si vybrať správny štýl príborníka alebo komody! Najskôr sa zamyslite, aké sú vaše preferencie. Odporúčame príborníky s dvierkami, za ktoré môžete schovať kuchynské riady v jedálni alebo so sklenenými dvierkami, ktoré sa budú skvele hodiť do tradičných kuchýň. Zásuvky sú vždy výhodou, no komody s poličkami krásne dotvoria celkový vzhľad miestnosti.

Možno sa pýtate, či si môžete umiestniť šatník do obývačky. Odpoveď je určite áno – môžete ho využívať ako konzolovú TV skrinku, zakomponovať ho do obývacej steny alebo ho premeniť na mini bar. Nechajte sa viesť svojou kreativitou a vnímajte svoju novú skrinku aj z dekoratívneho hľadiska.

A nezabúdajte ani na materiály! Zaobstarajte si objemný drevený príborník, ktorý sa bude pekne hodiť do tradičnej kuchyne. Ak je vaša jedáleň zariadená v minimalistickom štýle, hľadajte nábytok s čistými líniami, ktorý spája drevo s kovom alebo sklom. Komody z recyklovaného dreva sa hodia do každého štýlu a sú trvácne a nadčasové. Kredence s vintage vzhľadom zaručene upútajú nejeden pohľad, nech ich umiestnite kamkoľvek, a to najmä ak ich skombinujete s bohémskymi doplnkami.

Ak ste si ešte nevybrali konkrétne farebné odtiene, potom vám odporúčame hravý prístup. Zvoľte si komodu s náterom v kontrastnej farbe, ktorá vo vašom príbytku naozaj vynikne. Ak chcete dosiahnuť skôr romantickú atmosféru, stavte na pastelové odtiene. Tmavá komoda pôsobí odvážne a biela zas poslúži ako elegantný doplnok do spálne.

Možností je naozaj neúrekom, a preto môže byť výber vhodnej komody celkom náročný. No zároveň je to zábavný kúsok nábytku, a preto sa s výberom môžete pohrať. Nezabúdajte, že komoda musí byť nielen pevná a trvácna, ale aj moderná. Riaďte sa naším sprievodcom a pozrite si naše obľúbené tipy nižšie. Určite si rýchlo vyberiete takú skrinku, ktorá vám bude najviac vyhovovať.