Sprievodca nákupom: tipy, ako si vybrať leňošku

Pod pojmom leňoška si azda všetci hneď predstavíme pohodlný doplnok do obývačky, spálne či domácej pracovne. No keď sa zamyslíme nad históriou tohto kúsku nábytku, zistíme, že to rozhodne nie je všetko. Už od 17. storočia, keď Francúzi spopularizovali tento typ nábytku ako výrazný a neodmysliteľný prvok interiéru, je leňoška, ako ju dnes poznáme, synonymom elegancie a luxusu.

Dizajn leňošky sa časom menil a prispôsoboval tak, aby sa mohla využívať aj v exteriéri. Leňoška si teda postupne našla cestu z luxusných sídiel a neskôr aj z psychiatrických ambulancií až do našich domovov. Ak sa zamýšľate nad tým, ako vybrať správnu leňošku, prečítajte si nášho sprievodcu. V ňom si prejdeme všetky aspekty, ktoré sú pri výbere vhodnej sedačky dôležité.

 

Rôzne typy leňošiek – vyberte si tú svoju

História tohto kúsku nábytku je naozaj fascinujúca a dizajn leňošky sa v priebehu času upravoval a menil. No prečo je tento kúsok nábytku taký obľúbený? Prináša rovnaké pohodlie ako bežná pohovka, no keďže má menšie rozmery, je univerzálnejšia a hodí sa do každého typu interiéru. Leňošky majú rôzne štýly a podoby, a preto nie je ťažké nájsť takú, ktorá skvele zapadne do konkrétneho štýlu bývania, od klasického až po svieži moderný. Medzi najobľúbenejšie typy patria:

Leňoška bez opierok – tento typ leňošky bez opierok na ruky má na jednej strane operadlo. Vďaka tomuto jednoduchému dizajnu ju môžete umiestniť naozaj kamkoľvek, pretože skvele zapadne do každého priestoru. Najlepšie však vynikne pri stene a zároveň tak nezaberie priveľa miesta. Operadlo môže byť nastaviteľné, a tak vám leňoška poskytne dokonalé pohodlie pri čítaní či sledovaní filmov.

Leňoška s jednou opierkou – alebo tzv. Viktoriánska pohovka. Tento kúsok sa zaručene stane stredobodom miestnosti. Opierka na ruky vedie od operadla až do polovice leňošky. Keď si ju umiestnite k stene, ušetríte priestor a skrášlite celkový vzhľad miestnosti. 

Leňoška s dvoma opierkami – takáto leňoška je určená najmä na ležanie, a preto je ako stvorená do obývačky. Pohodlný dizajn vám umožní dokonalý odpočinok pri sledovaní televízie alebo počas poobedného spánku.

Leňoška s vyvýšenými okrajmi na oboch koncoch – táto leňoška, známa aj ako „recamier“, má dva vyvýšené okraje. Aj keď sa na nej nedá pohodlne poležať, predstavuje neprehliadnuteľný doplnok do akejkoľvek miestnosti.

Ako zakomponovať leňošku do interiéru

Teraz, keď už viete, aké možnosti máte k dispozícii, ďalším krokom je leňošku vhodne zakomponovať do vášho bývania – a nie je to nič ťažké.

Aj keď ide o výrazný a pôsobivý kúsok nábytku, leňošku môžete umiestniť takmer do každej izby. Ak rozmýšľate nad tým, akým smerom by mala byť leňoška otočená, všímajte si celkové usporiadanie miestnosti. Leňošku umiestnite na tiché miesto, kde si pomocou nej vytvoríte súkromný a útulný kútik. Podľa toho, aký typ leňošky si vyberiete, bude sa pekne hodiť napríklad ku stene, k oknu alebo vedľa konferenčného stolíka.

Ak ste sa rozhodli pre leňošku bez opierok na ruky, výber vhodného miesta pre takýto typ pohovky závisí aj od vášho pocitu. Snažte sa pri zariaďovaní sedenia dosiahnuť harmonický vzhľad a skombinujte leňošku s modulárnou pohovkou. Ak si nie ste istí, či umiestniť opierku modulárnej pohovky naľavo alebo napravo, pouvažujte nad tým, kde by mal byť roh pohovky. Otočte ho smerom k vchodu do izby alebo k inému ústrednému prvku miestnosti, ako je televízia alebo krb, aby miestnosť pôsobila príjemne a vzdušne.

Pokiaľ si chcete vytvoriť pohodové miesto na relax, zamerajte sa na celkové usporiadanie miestnosti a podľa toho sa rozhodnite, na ktorej strane bude leňoška vyzerať najlepšie. Niekedy môže operadlo alebo opierka na ruky narúšať celkový štýl miestnosti, pretože pôsobí ako deliaca stena. Preto ju radšej umiestnite k stene alebo na miesta, ktoré nie sú veľmi frekventované. Môžete ju dotvoriť napríklad podlahovou lampou alebo príručným stolíkom, no zároveň okolo nej ponechajte dostatok priestoru.

 

Aký je môj štýl? – vhodná farba a materiál

A teraz si povedzme niečo o detailoch, ktoré sú pri kúpe vhodnej leňošky veľmi dôležité – materiál, farba a štýl. Rozhodovať by ste sa mali podľa vzhľadu vášho interiéru, no možností je naozaj neúrekom.

Ak sa vám páčia čisté minimalistické línie alebo industriálny štýl, vyberte si leňošku v neutrálnych farbách, ktorá má jednoduché nožičky a žiadne alebo len malé ozdoby či ornamenty. Môžete staviť aj na pohovku s kovovým rámom. Pokiaľ ide o materiály, koža alebo semiš zaručene upútajú, nech už sú v akejkoľvek farbe.

Ak milujete romantický štýl inšpirovaný francúzskym bývaním, potom vás výber leňošky určite bude baviť. Čalúnené kúsky so zdobenými nožičkami alebo opierkami v svetlých odtieňoch sú ideálnou voľbou. Pokiaľ ide o materiál, nie je nič lepšie ako zamat. Ak chcete rozžiariť svoj interiér a zároveň mu dodať trochu luxusu, odporúčame vám živé a výrazné farby.

Pokiaľ uprednostňujete klasický, nadčasový vzhľad, potom porozmýšľajte nad leňoškou v štýle Chesterfield. Ide o elegantný kúsok, ktorý môže mať akúkoľvek farbu – tá sa však, samozrejme, musí hodiť k zvyšku zariadenia miestnosti. Krásne vyzerajú aj ľanové poťahy, ktoré pekne dotvárajú bohaté ozdobné detaily na drevených nožičkách.

Pri výbere materiálu sa orientujte nielen podľa vášho obľúbeného štýlu, ale aj podľa toho, akú má daný materiál životnosť – preto si tiež premyslite, ako často plánujete leňošku využívať. Hodváb, zamat, semiš alebo koža – tieto materiály sú úžasné, no je nutné sa o ne príkladne starať, aby si čo najdlhšie udržali svoju nadčasovú krásu. Mikrovlákno a polyester ponúkajú dokonalý komfort a ľahko sa udržiavajú, čo je užitočné, najmä ak máte deti alebo domáce zvieratá, alebo ak si chcete na leňoške poležať či posedieť každý deň. Pohľadajte si aj ďalšie možnosti, aby ste si našli presne takú leňošku, aká vám bude najviac vyhovovať, a pozrite si naše najobľúbenejšie kúsky nižšie.