outdoor furniture material guide

Ako vybrať najlepší materiál vonkajšieho nábytku

Aké sú najdôležitejšie faktory, ktoré treba brať do úvahy pri výbere vonkajšieho nábytku? Ak chcete vytvoriť priestor, v ktorom sa budete cítiť ako doma, jedným z najzásadnejších aspektov je váš obľúbený štýl, pretože prostredníctvom neho môžete vyjadriť svoju osobnosť. Kľúčový je aj komfort a trvácnosť jednotlivých kusov nábytku. Práve materiál vonkajšieho nábytku je to, kde sa spájajú všetky tieto faktory.

Ak vás zaujíma, aký materiál vonkajšieho nábytku je najlepší, odporúčame vám brať do úvahy viacero faktorov, vrátane počasia, čistenia a starostlivosti a cenovej dostupnosti. Budete si musieť premyslieť, aký materiál vonkajšieho nábytku vám bude najviac vyhovovať a do akej miery je vodovzdorný a robustný, a rozhodovať sa aj podľa toho, kam ho chcete umiestniť a akým sezónnym poveternostným podmienkam bude vystavený.

Všetky dekoratívne prvky potrebné na vytvorenie všestranného vonkajšieho priestoru môžeme rozdeliť do dvoch kategórií: nábytok a doplnky. Hlavné typy nábytku, ktoré budete potrebovať sú stoly, stoličky (alebo súpravy nábytku), vonkajšie pohovky či záhradné ležadlá, a doplnky, ako napríklad slnečníky, podložky a úložné priestory

 

Vonkajší nábytok odolný voči poveternostným vplyvom: ako vybrať najlepší materiál

Vonkajší nábytok, ktorý je odolný voči poveternostným vplyvom, si dlhodobo zachováva svoj vzhľad a robustnosť. Ak napríklad žijete napríklad v oblasti s vysokou vlhkosťou vzduchu a veľkým množstvom zrážok, budete potrebovať vodovzdorný terasový nábytok. Vo vlhkých podmienkach môže drevený nábytok podliehať hnilobe, čo je veľký problém, nielen pokiaľ ide o vzhľad a funkčnosť vášho nábytku, ale zároveň so sebou prináša aj zdravotné riziká. Ak žijete vo vlhkom prostredí a napriek tomu sa vám najviac páči drevený nábytok, vhodnou voľbou môže byť terasový nábytok z ošetreného tvrdého dreva.

Vlhkosť môže poškodiť aj nábytok z iných materiálov, pretože spôsobuje hrdzu a koróziu, ale aj deformácie (zmenu tvaru) vášho nábytku. Napríklad oceľ s práškovou povrchovou úpravou je odolná voči vysokej vlhkosti, a preto predstavuje vhodný materiál na výrobu vonkajšieho nábytku.

Ak si nie ste istí, aký druh vonkajšieho nábytku si zaobstarať, pretože žijete v horúcom podnebí, vyberte si záhradný nábytok, ktorý je odolný voči UV žiareniu a dokáže vzdorovať akémukoľvek počasiu. Keď je nábytok dlhodobo vystavený slnku, materiál môže vyblednúť, popraskať alebo zoslabnúť. Ak sa chcete podobnému scenáru vyvarovať, stavte na syntetický ratanový prútený nábytok, pretože ide o jeden z najlepších materiálov terasového nábytku, ktorý je vhodný do každého počasia.

Niektoré typy materiálov zas dokážu dobre odolávať slnečnému žiareniu, no na druhej strane sú pomerne nepohodlné, pretože sa prehrejú (napríklad kovový nábytok). Ak nechcete, aby vás počas letných horúčav pálil horúci kovový nábytok, možno vám bude viac vyhovovať terasový nábytok z ošetreného tvrdého dreva. Netreba však zabúdať ani na veterné podmienky; uistite sa, že nábytok na terase je dostatočne ťažký, aby odolal živlom a zároveň zostal stabilný.

 

Aký druh vonkajšieho nábytku je najodolnejší?

Kov je bezpochyby najodolnejším materiálom záhradného nábytku. Keďže je pevný, dokáže vzdorovať väčšine poveternostných vplyvov a zároveň sa z neho dá vytvoriť nábytok s inovatívnym dizajnom. Kov sa tiež dá jednoducho skombinovať s ďalšími materiálmi (ako je drevo alebo sklo) a výsledkom bude úhľadný, elegantný vzhľad.

Ďalšou skvelou voľbou pre trvácny terasový nábytok je drevo. Údržba takéhoto nábytku bude do značnej miery závisieť od typu dreva. Medzi obľúbené patrí napríklad akáciové drevo, ktoré však neodkáže poveternostným vplyvom odolávať tak dobre ako tíkový nábytok.

Plastový záhradný nábytok sa nemusí hodiť do každého štýlu, no rozhodne je odpoveďou na otázku, ktorý vonkajší nábytok vám vydrží najdlhšie. Plast okrem toho ponúka veľkú flexibilitu, aj pokiaľ ide o dizajn nábytku, pretože môže mať rôzne tvary, veľkosti aj farby. Poďme si povedať niečo viac o výhodách a nevýhodách každého z týchto krásnych materiálov vonkajšieho nábytku.

 

Stále obľúbený prútený a ratanový záhradný nábytok

Odporúčame vám si do záhrady zaobstarať syntetický ratanový prútený vonkajší nábytok, ktorý je mimoriadne odolný voči poveternostným vplyvom, ľahko sa čistí a je šetrný k životnému prostrediu. V porovnaní s prírodným prútím a ratanom je tento syntetický materiál navrhnutý tak, aby odolával rôznym poveternostným podmienkam, nevyžadoval si náročnú údržbu a bol na nerozoznanie od prírodného ratanu. Ratanový/prútený nábytok do každého počasia, ktorý je vyrobený zo syntetickej polyetylénovej živice, vyzerá krásne a zároveň prináša množstvo výhod. Tento typ syntetického ratanového nábytku môžete nechávať na slnku aj vo vlhkom prostredí bez toho, aby ste sa museli obávať poškodenia.

Ratan a prútie určené do akéhokoľvek počasia sú odolné voči vyblednutiu, jednoducho sa čistia a navyše sú ľahké, a preto sú ideálne, ak žijete v oblasti, kde príliš nefúka. Syntetický prútený ratan sa vyznačuje pleteným dizajnom a farbou, ktoré pôsobia prirodzene, a preto je tým najlepším materiálom na záhradné pohovky či sedacie súpravy, ale aj štýlové vonkajšie doplnky, ako sú roztomilé lampáše či košíky.

*Starostlivosť a údržba: Pravidelne vysávajte ratanový prútený vonkajší nábytok s kefovým nadstavcom, aby ste odstránili hlboko usadený prach, a potom ho utrite mydlom na báze ľahkého oleja.

wicker and rattan garden furniture

 

Klasický drevený záhradný nábytok

Nemôžeme si pomôcť, ale drevený záhradný nábytok nám vždy vyrazí dych. Drevený záhradný nábytok, oceňovaný pre svoju nadčasovú krásu, je obľúbenou voľbou, ktorú vidieť v mnohých záhradách po celom svete. Drevený záhradný nábytok si však vyžaduje určitú starostlivosť, aby ste si ho mohli užívať čo najdlhšie. Ideálne drevo na výrobu vonkajšieho nábytku je také, ktoré dokáže odolávať vplyvom slnka a dažďa.

Mäkké drevo, ako je borovica a céder, je populárne, ale musí byť tlakovo impregnované a pravidelne udržiavané. Pokiaľ však ide o záhradné ležadlá a súpravy nábytku, lepšou voľbou je tvrdé drevo. Jednou z najlepších možností je tík, ktorý je vďaka svojmu vysokému obsahu prírodného oleja vodovzdorný. Keď svoj drevený vonkajší nábytok nepoužívate, odporúčame vám chrániť ho pred dažďom a slnkom - môžete si ho odložiť dovnútra alebo zakryť obalom na vonkajší nábytok. A to platí aj o tých najrobustnejších typoch dreva, pretože len tak bude nábytok vyzerať ako nový aj po dlhšej dobe.

*Starostlivosť a údržba: Ak chcete ochrániť drevený záhradný nábytok pred nepriaznivým počasím, stačí naň pravidelne nanášať tenkú vrstvu oleja alebo vosku a čistiť ho mydlovou vodou.

wooder garden furniture

 

Je kovový záhradný nábytok tou najlepšou voľbou?

Kovový nábytok na terasu je extrémne odolný a môže sa používať rok čo rok. Pokiaľ ide o výrobu záhradného nábytku, niektoré kovy sú vhodnejšie než iné, a to v závislosti od podnebia a od toho, ako často nábytok využívate. Napríklad nehrdzavejúca oceľ s práškovou povrchovou úpravou je odolnejšia voči UV žiareniu než železo. No ak žijete vo veternej oblasti a chcete si v záhrade vytvoriť atmosféru útulnej kaviarne, potom vám môže viac vyhovovať bistro súprava z kovaného železa.

Ak hľadáte trvácny nábytok na terasu, kov je skvelou voľbou, no má aj určité nevýhody. Je dôležité zvážiť, aká je ideálna hmotnosť vášho vonkajšieho nábytku, pretože by nemal byť príliš ťažký (ak je napríklad vyrobený z kovaného železa). V tom prípade je najvhodnejším materiálom ľahký hliník. Ostatné kovy, ako je nehrdzavejúca oceľ, sú odolné voči hrdzi a korózii. Tento materiál by preto mohol byť odpoveďou na otázku ktorý vonkajší nábytok vám vydrží najdlhšie.

*Starostlivosť a údržba: Ak si vyberiete kovový vonkajší nábytok, všetko, čo musíte urobiť, je pravidelne ho čistiť vodou a jemným mydlovým prípravkom.

metal garden furniture

 

Plastový záhradný nábytok: vyzerá ako nový, sezónu za sezónou

Popularita plastového záhradného nábytku narastá, a to z dobrých dôvodov. Tento materiál vonkajšieho nábytku je väčšinou vyrobený z polyetylénu (PE), ktorý je pevný a ľahký. Keďže tento materiál umožňuje vytvárať širokú škálu dizajnov, ponúka vám veľa možností, ako si zariadiť svoje vonkajšie priestory, od moderného štýlu až po bohémsky.

Plastový vonkajší nábytok je odolný voči degradácii a teplu, takže nemusíte robiť nič, aby ste ho ochránili pred nepriaznivými vplyvmi. Ak si vyberiete napríklad stohovateľné plastové stoličky, môžete ich jednoducho odložiť, keď sa nepoužívajú alebo keď fúka vietor.

*Starostlivosť a údržba: Plastový záhradný nábytok stačí raz za čas utrieť mydlovou vodou a bude dlho vyzerať ako nový.

plastic garden furniture