Sprievodca nákupom jedálenských lavíc – tipy, ako si nájsť ideálnu lavicu

Chcete si vytvoriť dokonalý jedálenský kút na príjemné posedenia v spoločnosti vašich blízkych? Nájsť ideálne sedenie do jedálne naozaj nie je ľahké. Treba brať do úvahy množstvo faktorov – usporiadanie miestnosti, vhodnú veľkosť, váš obľúbený štýl nábytku a podobne. No čo tak skúsiť jedálenskú lavicu?

Náš sprievodca vám pomôže s výberom dokonalej jedálenskej lavice. Jedálenská lavica je ako stvorená do štýlovo zariadenej jedálenskej miestnosti. V posledných rokoch sa tieto úžasné lavičky opäť tešia veľkej obľube! Sú všestranné a priestranné, poskytujú veľa miesta a sú vhodné do každého štýlu interiéru.

Pred samotným nákupom však treba zvážiť hneď niekoľko aspektov. Premyslite si, koľko miesta na sedenie potrebujete a vyberte si takú lavicu, na ktorú sa pohodlne zmestia členovia vašej rodiny a vaši priatelia. Ukážeme vám, ako si vybrať farbu jedálenskej lavice, aby celkový vzhľad jedálne pôsobil vyvážene. Čierna farba je síce nadčasová, no bude sa hodiť do jedálne zariadenej v bohémskom štýle? Lavičky sú praktické a štýlové, no musia byť aj pohodlné. A preto je dôležité vybrať si vhodný materiál jedálenskej lavice. A možností je naozaj veľa – od drevených až po čalúnené. Poďte si spolu s nami nájsť tú najlepšiu lavičku!

 

Ako vybrať ideálnu jedálenskú lavicu

Predtým, ako túto tému rozoberieme do detailov, pozrite si niekoľko dôvodov, prečo si svoju novú jedálenskú lavicu zaručene obľúbite:

  • Vďaka lavici ušetríte – získate viac miesta na sedenie za menej peňazí! Lavica vám ušetrí peniaze, pretože nahradí 2 až 3 stoličky.
  • Je neuveriteľne všestranná. Existuje množstvo typov lavičiek v rôznych tvarov, a tak môžete byť pri zariaďovaní svojho jedálenského kúta naozaj kreatívni.
  • Večerajte štýlovo! Jedálenské lavičky sú štýlové a moderné, no zároveň predstavujú nadčasový doplnok do domácnosti!

Teraz, keď už viete, prečo by ste si mali zaobstarať jedálenskú lavicu, poďme sa pozrieť na to, aký typ by vám mohol najviac vyhovovať. Najskôr si všetko poriadne premerajte. Najjednoduchšie je kúpiť si kompletnú súpravu s lavičkami. Stačí, keď si odmeriate priestory, kam chcete súpravu umiestniť, a ponecháte okolo nej dosť miesta na pohyb.

Ak si chcete kúpiť lavicu k jedálenskému stolu, ktorý už doma máte, potom treba dobre zvážiť, aká dlhá by jedálenská lavica mala byť. Lavica musí byť v jednej rovine s okrajom stola. Ak máte dosť dlhý stôl, potom si môžete vybrať extra dlhú jedálenskú lavicu.

Myslite aj na to, akú má váš stôl základňu – stredový podstavec poskytuje viac miesta pod stolom, no v prípade stolových nôh sa výber vhodnej lavice trochu zúži. Ak chcete lavicu zasunúť pod stôl, potom by mala byť aspoň o 10 cm kratšia než je dĺžka medzi stolovými nohami.

Ak máte k dispozícii menej priestoru, pri výbere vhodného kúsku rozhodujú najmä rozmery jedálenskej lavice. Ak si lavičku potrebujete umiestniť k stene, potom dbajte na to, aby výška operadla pekne zapadla do celkového zariadenia miestnosti. Všímajte si napríklad, v akej výške sú umiestnené nástenné skrinky, nástenné ozdoby alebo parapetné dosky.

Oplatí sa myslieť dopredu! Pouvažujte nad tým, koľko miest na sedenie potrebujete, a podľa toho si vyberte vhodnú dĺžku lavičky. Aby sa vám na lavičke sedelo pohodlne, netreba zabúdať, že ideálna šírka sedadla pre dospelého je od 60 do 80 cm.

 

Aká jedálenská lavica vám najviac vyhovuje

Aby sa vám v jedálni stolovalo pohodlne, váš jedálensky stôl musí s lavicou dokonale sadnúť. Ak chcete zistiť, ktorá lavička bude pre váš najlepšia, pozrite si, aké máte možnosti:

  • Zasúvacie jedálenské lavice
  • Lavica po celej dĺžke stola
  • Lavice s operadlom alebo bez neho
  • Rohové jedálenské lavice

Možno vás zaujíma, či sa jedálenská lavica musí zmestiť pod stôl. To je len na vás – rozhodnúť sa môžete podľa toho, koľko máte doma priestoru a aký štýl sa vám páči. Zasúvacia jedálenská lavica pôsobí útulne, poskytuje viac miesta na sedenie a môžete ju jednoducho zasunúť pod stôl, keď sa nepoužíva. Odporúčame vám skombinovať lavičku so stolíkom so stredovým podstavcom, aby ste mali viac miesta na nohy.

Pýtate sa, ako veľmi by mal jedálenský stôl presahovať lavicu? Stôl by mal byť dlhší o 10 až 12 cm. Toto pravidlo platí najmä pre lavice v plnej dĺžke, ktoré poskytujú maximálny komfort pri sedení. Lavičku so štandardnou hĺbkou 60 cm, ktorá je dlhšia než stôl, nebudete môcť dostatočne prisunúť k stolu.

Lavica bez operadla zaberie menej miesta a zmestí sa pod stôl, a preto predstavuje skvelý doplnok, ak chcete využiť dostupný priestor na maximum. Umožní vám docieliť otvorený dizajn a okrem toho rozžiari vašu jedáleň. Ak je pre vás prvoradé pohodlie, potom si vyberte lavicu s operadlom. Je ako stvorená do väčších jedální a zaručene sa stane stredobodom celej miestnosti.

Rohová jedálenská lavica dodá vášmu domovu hrejivú a útulnú atmosféru. Pridajte k nej zopár elegantných kresiel podľa toho, koľko máte k dispozícii priestoru. Odporúčame ju zladiť so stolíkom na stredovom podstavci alebo oválnym stolom.

Štýlová jedálenská lavica, akú si zaslúžite

Pred kúpou lavice musíte brať do úvahy celkový vzhľad jedálne. Vďaka širokej škále materiálov sa vám zaručene podarí vytvoriť zaujímavý štýl. Pri výbere jedálenskej lavice s operadlom hľadajte štýlové povrchové úpravy. Látkový poťah vám poskytne dokonalé pohodlie, kým zamat alebo umelá koža dodajú vašej jedálni luxusný vzhľad.

Ak uprednostňujete jednoduchosť, stavte na drevené alebo ratanové lavice a ozdobte ich farebnými vankúšmi. Pokiaľ ide o farbu, vyskúšajte výrazné odtiene. Pri výbere farieb si predstavte jedálenský kút ako jeden celok. Ak ste fanúšikom minimalistického bývania, čierna lavička obklopená neutrálnymi tónmi zaručene upúta nejeden pohľad. Hrejivejší štýl docielite kombináciou zemitých odtieňov s farebnými akcentmi.

Zaobstarať si jedálenskú lavicu do jedálne môže byť jedným z vašich najlepších rozhodnutí. Sú všestranné a praktické, šetria priestor a, povedzme si na rovinu, vyzerajú skvele. Popremýšľajte nad svojimi potrebami, berte do úvahy, koľko priestoru máte k dispozícii, a pozrite si naše tipy, ako vybrať ideálnu jedálenskú lavičku.