Sprievodca nákupom: ako si vybrať dokonalý konferenčný stolík

Pri zariaďovaní obývačky treba mať na pamäti hneď niekoľko ústredných prvkov, ktoré si vyžadujú starostlivý výber. Napríklad pohovka, ktorá vám poskytne potrebné pohodlie, kreslo, kde budete môcť nerušene oddychovať, či kvalitná televízia. A netreba zabúdať ani na moderný koberec, ktorý krásne dotvorí celkový vzhľad. Čo však pri zariaďovaní obývačky často prehliadame, je konferenčný stolík. Ako si teda vybrať ten najlepší konferenčný stolík?

Konferenčný stolík dokáže zjednotiť zariadenie obývačky tak, aby pôsobilo ako jeden celok. Stelesňuje dokonalú kombináciu štýl a funkčnosti. Je to miesto, kde si môžete odložiť šálku kávy, svoj obľúbenú knihu, ovládač na TV či telefón, a dokonca môže poslúžiť aj na večeranie pri obľúbenom seriáli.

Potrebujete nový konferenčný stolík? Potom vám odporúčame pozrieť si nášho sprievodcu nákupom konferenčného stolíka. Zistite všetko, čo potrebujete vedieť, aby ste si vybrali ten najlepší kúsok!

 

Dbajte na vhodné rozmery

Výber vhodného nábytku vždy začína tým, že si všetko poriadne premeriame. Keďže konferenčné stolíky sú neoddeliteľným doplnkom k pohovke alebo kreslám, ich rozmery sa musia zhodovať. Konferenčný stolík by mal zvyčajne mať rovnakú výšku ako pohovka, no môže byť aj nižší než sedadlo pohovky, avšak najviac len o 5 cm. K vyšším pohovkám sa hodia vyššie konferenčné stolíky, a to najmä ak k sebe radi pozývate návštevy, aby ste mohli na konferenčný stolík pohodlne odkladať nápoje a pochutiny.

Pri zvažovaní správnej veľkosti konferenčného stolíka však nie je dôležitá len výška. Ako sme už spomenuli, rozmery konferenčného stolíka musia zodpovedať rozmerom pohovky, a to najmä pokiaľ ide o dĺžku. Dĺžka stolíka by sa mala rovnať dvom tretinám dĺžky vašej pohovky. Takto budete mať k stolíku pohodlný prístup z každej strany pohovky.

Myslite aj na to, aby ste okolo stolíka ponechali dostatok voľného priestoru, aby ste sa v blízkosti pohovky a stolíka mohli bez problémov pohybovať. Zvyčajne sa medzi stolíkom a pohovkou necháva priestor okolo 30 až 45 cm. Ak sa oproti konferenčnému stolíku nachádza stolík na TV, potom nezabúdajte ani na to, že medzi týmito dvoma kúskami nábytku je potrebné ponechať vzdialenosť od 60 do 76 cm. Takto budete mať dostatok miesta na pohyb a obývačka bude zároveň pôsobiť vzdušne, ale aj kompaktne.

Pri výbere ideálneho konferenčného stolíka je mimoriadne dôležité premerať si všetok nábytok, ktorý už doma máte, ako aj zvážiť usporiadanie miestnosti. Rovnako dôležitý je aj tvar stolíka, pretože rôzne tvary budú v interiéri vyzerať aj pôsobiť úplne inak.

 

Aký tvar konferenčného stolíka je pre vás najlepší?

Vhodný tvar stolíka do značnej miery závisí od zvyšku zariadenia miestnosti. Ak máte deti, odporúčajú sa skôr okrúhle a oválne konferenčné stolíky. Sú bezpečnejšie pre deti, a zároveň budú v obývačke vyzerať skvele, pretože jej na rozdiel od hranatých stolíkov dokážu dodať útulnejšiu atmosféru. Okrúhle a štvorcové stolíky sa skvele hodia do menších miestností pretože vytvoria ilúziu väčšej hĺbky.

Ak však hľadáte konferenčný stolík do “dospeláckej” obývačky, môžete sa pohrať s rôznymi tvarmi a štýlmi. Obdĺžnikové a oválne konferenčné stolíky sú ako stvorené do väčších priestorov. Umiestnite jeden veľký obdĺžnikový stolík k výraznej pohovke, alebo si zaobstarajte sadu 2 alebo 3 stolíkov, ktorá bude pôsobiť naozaj pútavo.

Materiál a štýl

Vzhľadom na obrovskú ponuku rôznych konferenčných stolíkov môže byť výber tohto nábytku celkom náročný a mätúci. Jedným z najobľúbenejších materiálov konferenčných stolíkov je drevo, pretože je naozaj nadčasové. Vďaka rôznym dizajnom a typom dreva si aj vy môžete do svojho interiéru vybrať jedinečný kúsok. Ak vo vašom príbytku prevládajú tradičné prvky, potom si zaobstarajte klasický mahagón. Konferenčný stolík z mangového alebo tíkového dreva sa zas bude skvele hodiť do bohémskeho štýlu. Ak sa vám páčia drevné výrobky so zaujímavými remeselnými detailmi, vyberte si vintage položky alebo stolíky z recyklovaného dreva.

Ak máte moderný interiér alebo ak ste sa pri zariaďovaní svojho bývania inšpirovali industriálnym štýlom, potom je možností neúrekom – napríklad sklo, kov, sklené vlákno alebo mramor. Stolíky z týchto materiálov vyzerajú úžasne a umožnia vám do zariaďovania obývačky zapojiť veľkú dávku kreativity. Nezabúdajte však na to, že sklenené alebo kovové konferenčné stolíky s ostrými rohmi sú menej bezpečné pre deti, ktoré sa v obývačke často hrávajú. Ak máte domáce zvieratá, hľadajte stolíky, ktoré sa dajú ľahko očistiť.

Nemôžeme zabudnúť ani na kožu, zamat, či dokonca hodváb. Áno, existujú aj zamatové konferenčné stolíky – tieto krásne látky dokážu z jednoduchého stolíka vytvoriť stredobod celej obývačky. Pokiaľ ide o štýl, takéto stolíky sa hodia do rôznych typov interiérového dizajnu, od retro a bohémskeho štýlu až po moderný (a to platí najmä pre kožené stolíky). A okrem toho do miestnosti vnesú nádych dnes veľmi obľúbeného eklektického štýlu.

Pri výbere vhodnej farby konferenčného stolíka si všímajte celkové zariadenie miestnosti. Môžete zaexperimentovať s rôznymi odtieňmi a zvýrazniť tak najdôležitejšie prvky interiéru. Sklenené a mramorové konferenčné stolíky budú skvele vyzerať v tmavších miestnostiach alebo v škandinávskych interiéroch. Prírodné odtiene umožňujú množstvo rôznych kombinácií a tmavé tony sa zas hodia do klasického alebo retro štýlu.

 

Funkčnosť konferenčného stolíka

Nezabúdajte na to, že dokonalý konferenčný stolík musí byť nielen krásny, ale aj praktický. Pozrite si napríklad stolíky so zabudovaným úložným priestorom. Niektoré môžu mať poličky alebo zásuvky, ktoré sú ideálne na odkladanie ovládačov či iných drobností, aby ste ich mali pri oddychovaní v obývačke vždy poruke. Ďalšie stolíky zas majú kolieska, a tak sa dajú jednoducho premiestniť. Teraz, keď viete, ako si vybrať dokonalý konferenčný stolík, si nižšie môžete pozrieť naše najobľúbenejšie kúsky.