Premena jedálne

Interiér · 15. Apríl 2022

 

 

maison_de_melanie

 
 

 

maison_de_melanie (Instagram)

 

 

Vnímate svoju jedáleň ako najdôležitejšiu miestnosť vo vašom príbytku? Pre niekoho je kuchyňa srdcom domova, kým iní si myslia, že je to spálňa, ktorá poskytuje príjemné a oddychové miesto, kde si človek po dlhom dni môže dobiť baterky. Keďže väčšina domácností nemá dostatok priestoru na samostatnú miestnosť určenú len na stolovanie, zariaďovaniu jedálne sa nevenuje toľko pozornosti.

 

 

No to neznamená, že si doma nemôžete vytvoriť špeciálne miesto, ktoré podnecuje blízkosť a príjemné rozhovory a zároveň stimuluje chuť na jedlo. Podľa toho, koľko priestoru máte k dispozícii, si môžete zariadiť raňajkový kútik alebo luxusnú jedáleň. Nech už sa rozhodnete akokoľvek, váš jedálenský kút môže vyzerať a pôsobiť presne tak, ako si želáte, a to bez toho, aby ste na to museli minúť všetky úspory. Ak chcete aby bola jedáleň príjemná a štýlová, pozornosť venujte aj menším detailom a nezabúdajte, že správne vybavenie jedálne musí byť praktické.

Zhromaždili sme niekoľko neuveriteľných stylingových nápadov, ktoré vám spolu s naším nábytkom pomôžu zariadiť si jedáleň vašich snov. Aby sme vás ešte viac inšpirovali, požiadali sme našich veľmi talentovaných a kreatívnych zákazníkov vidaXL o niekoľko úžasných nápadov na zariadenie jedálne - pozrite sa, ako vyzerajú naše výrobky v ich krásnych domácnostiach!

 

 

binnenkijken_bij_gerdy

 
 
binnenkijken_bij_gerdy (Instagram)

 

 

Ako si najlepšie usporiadať nábytok v jedálni

 

 

 

Všimli sme si výrazný post-pandemický trend: ľudia vo veľkom začínajú s prerábaním svojich jedální, a preto vyvstávajú otázky o tom, ako si čo najlepšie usporiadať nábytok v jedálni. Myslíme si, že je to tým, že ľudia chcú mať doma útulnejší kútik, ktorý nasýti ich potrebu blízkosti a intimity v týchto ťažkých časoch. Ak sa aj vy chystáte prerobiť si jedáleň, najskôr zvážte veľkosť miestnosti, plánovaný účel (chcete si vytvoriť malý a intímny kútik na stolovanie alebo chcete pozývať priateľov na štýlové večere?) a vzhľad, ktorý chcete docieliť.

 

Usporiadanie nábytku, ktoré skvele funguje predovšetkým vo väčšom priestore, je klasický veľký jedálenský stôl. Môžete si vybrať aj obdĺžnikový stôl a skombinovať ho s 2 veľkými stoličkami v čelách stola a menšími bočnými stoličkami či jedálenskou lavicou. Ak máte otvorený priestor, potom sa snažte vyvážiť praktickosť jedálenského kútu s pohodlím obývačky. Obdĺžnikový alebo oválny stôl pre šesť ľudí, ktorý sa dá využívať aj ako písací stôl, je ideálnou možnosťou. Pohodlné stoličky sú nutnosťou, ako aj prenosné stoličky, ktoré vám umožnia kreatívne prispôsobiť usporiadanie jedálne podľa situácie. Na opačnej strane môžete vytvoriť oddychový priestor s pohovkou, kreslami a konferenčným stolíkom a tieto kúsky zjednotiť kobercom, ktorý s nimi bude pekne ladiť.

 

 

ma_ptite_pause_deco

 
 
ma_ptite_pause_deco (Instagram)

 

 

Potom je tu priechodné usporiadanie jedálne, ktoré bude najlepšie vyzerať, ak si ho zariadite na najširšej strane s okrúhlym stolom a priestor orámujete zaujímavým kobercom. Tento plán krásne dotvorí luster nad stolom, ktorý celkovému dizajnu dodá elegantný šarm. Dbajte však na to, aby najnižšia časť svietidla bola 76-91 cm nad povrchom stola. Ak chcete mať všetko potrebné po ruke, k jednej stene umiestnite bufet alebo príručný stolík a k menšej strane miestnosti postavte pohovku.

 

 

Keď už viete, ako si chcete usporiadať svoju jedáleň, ďalším krokom je premyslieť si čo, všetko budete potrebovať. Tajomstvom dokonale pohodlnej, štýlovej a praktickej jedálne je rovnováha medzi jej vzhľadom a celkovou atmosférou. Myslíme tým vytvorenie dizajnu, ktorý vylepší usporiadanie vašej jedálne a vďaka vhodnému nábytku a doplnkom ju premení na vaše obľúbené miesto, kde budete radi tráviť chvíle s rodinou a priateľmi.

To nás privádza k ďalšiemu nevyhnutnému kroku: výber vhodného nábytku a doplnkov pre váš jedálenský dizajn. Pokračujte v čítaní a dozviete sa užitočné tipy a tajomstvá profesionálnych dizajnérov, ako vyberať, spájať a kombinovať jedálenský nábytok s pôsobivým výsledkom.

 

 

am_mindeltalblick

 
 
am_mindeltalblick (Instagram)

 

 

Ako spájať a kombinovať jedálenský nábytok

 

 

 

Ak ste už rozmýšľali nad štýlom vašej novej jedálne a viete, ako by mal vyzerať jej dizajn, potom vám odporúčame začať s jedálenským stolom. V obrovskej ponuke jedálenských stolov sa človek ľahko môže stratiť. Prečo by ste mali brať do úvahy tvar, veľkosť, materiál a štýl?

 

Myslíme si, že pri výbere vhodného stola sa určite oplatí mať na mysli zopár dôležitých detailov, ako je počet hostí, ktorých pravidelne pozývate na večeru, a tvar, ktorý sa najlepšie hodí k usporiadaniu vašej jedálne. Napríklad obdĺžnikové alebo oválne stoly sú nadčasové a majú tvar, ktorý dokonale zapadne do každého interiérového štýlu. A okrem toho poskytujú väčší počet miest na sedenie. Okrúhle a štvorcové stoly sú útulnejšie, príjemnejšie a vytvárajú intímnejšiu atmosféru.

Výber stoličiek, ktoré si umiestnite k stolu, je rovnako dôležitý ako to, aby ste svoju jedálenskú súpravu prispôsobili svojim každodenným potrebám. Môžete byť odvážni a vybrať si nezvyčajné jedálenské stoličky. Samozrejme, že nákup jedálenskej súpravy je tiež dobrý nápad, pretože vám umožní vytvoriť vyvážený priestor. No ak chcete, aby vaša nádherná jedáleň odrážala váš osobný vkus, skúste jej dodať jedinečný a neopakovateľný vzhľad. Skombinujte jedálenský stôl a stoličky v rôznych štýloch či z rôznych materiálov. Môžete sa pri tom inšpirovať napríklad výnimočným eklektickým trendom.

 

 

studio_hstd

 
 
studio_hstd (Instagram)

 

 

Základné vybavenie jedálne a tajomstvá úspešnej premeny interiéru

 

 

 

Je čas premeniť prázdne plátno na nádherný interiér jedálne, kde dizajn dokonale zodpovedá vašim potrebám. Máme pre vás množstvo nápadov, ako aj doplnkov, ktoré nesmú chýbať v žiadnej jedálni, aby ste mohli vyjadriť svoju individualitu a zakomponovať ju do dizajnu vašej jedálne.

 

  • Stylingové tajomstvo č. 1: Pri výbere doplnkov do jedálne majte na pamäti dostupný priestor: ako je osvetlený, aký je veľký a aj štýl, aký chcete v jedálni vytvoriť - to je základ vášho plánu. Napríklad aj miestnosť s obmedzeným prirodzeným svetlom môže byť útulná a príjemná, ak do nej dáte vhodné osvetlenie. Môžete si zaobstarať luster, a to buď vintage alebo moderný, a skombinovať ho s niekoľkými lampami , čím vytvoríte ideálne prostredie na rozhovory po večeri. Na druhej strane vrstvením záclon a závesov z rozličných, no bohatých materiálov miestnosti s veľkými oknami dodáte hĺbku a textúru.

  • Stylingové tajomstvo č. 2: Zeleň a rastliny dokážu skrášliť a oživiť akýkoľvek priestor. Ak nemôžete pestovať prírodné rastliny (nie každý môže), nebuďte na seba príliš prísni; aj umelé rastliny odvedú svoju prácu veľmi dobre.

  • Stylingové tajomstvo č. 3: Pri zariaďovaní vášho priestoru môžete byť kreatívni a usporiadať si ho tak, ako vám najviac vyhovuje. Ak máte otvorenú plochu a chcete oddeliť jedáleň od obývačky, postačí vám vhodná deliaca stena. S tak širokým sortimentom v rôznych dizajnových štýloch nebudete mať problém nájsť ideálnu deliacu stenu, ktorá pekne zapadne do vašej jedálne.  •  
  •  
 

 

cozyrustic_home

 
 
cozyrustic_home (Instagram)

 

 

  • Stylingové tajomstvo č. 4: Tú pravú atmosféru v jedálni docielite pomocou nápaditých doplnkov. Môže to byť krásne prestieranie alebo umelecké diela či rodinné fotografie zavesené na stene v blízkosti vášho jedálenského stola. Okrem toho väčšina ľudí považuje hudbu za výbornú kulisu na vytvorenie príjemnej atmosféry, tak prečo si do jedálne nenainštalovať ozvučenie s nenápadnými reproduktormi?

  • Stylingové tajomstvo č. 5: Vedeli ste, že existuje spôsob, ako mať jedáleň vždy pripravenú na príchod hostí? Ak máte radi spoločnosť, tento bod je pre vás určite dôležitý. Keď k vám prídu hostia, oplatí sa mať po ruke veľký úložný priestor, ktorý sa hodí k štýlu vašej modernej jedálne, pretože tak budete mať na dosah všetko, čo potrebujete, vrátane spoločenských hier či tanierov a pohárov. Môžete si vybrať z rôznych skriniek a príručných stolíkov, ale aj z regálov a skriniek na víno.

 

 

 

 

marydecohome46

 
 
marydecohome46 (Instagram)

 

 

Ako prestrieť jedálenský stôl

 

 

 

Keď si zariaďujete jedálenský kút, ktorý nie je príliš formálny, možno vás zaujíma, ako prestrieť jedálenský stôl na každodenné použitie. Budete potrebovať doplnky na jedálenský stôl, ktoré sú funkčné a štýlové zároveň. Pre krásne a elegantné prestierame odporúčame na stolovú dosku umiestniť napríklad ozdobnú tácku na riady či pochutiny. Ak chcete vytvoriť hrejivú atmosféru, položte na stôl vázu s čerstvými kvetmi a zopár bezplameňových sviečok. A nezabudnite si jedálenský kút prevoňať bytovým parfumom s vašou obľúbenou vôňou. Ja to skvelý spôsob, ako do miestnosti vniesť trochu z vašej osobnosti.

 

Ak sa na druhej strane radi venujete malým domácim projektom a chcete svoj jedálenský stôl trochu oživiť, potom si u nás vyberte stolové doplnky, ako napríklad peknú stolovú dosku alebo stolové nohy. Takéto malé detaily vášmu interiéru vdýchnu osobnosť a dodajú mu jedinečný vzhľad.