Ako si vybrať dokonalé jedálenské stoličky

Každý kút vášho domova je dôležitý. Váš domov je odrazom toho, kým ste, a mal by vám poskytovať dokonalý komfort a príjemnú atmosféru.

Obzvlášť dôležitý je práve jedálenský kút a spolu s ním aj jedálenské stoličky. Práve tu totiž trávite veľa času so svojimi blízkymi pri dobrom jedle, zabávate sa pri večeri s priateľmi alebo si vychutnávate pohodové nedeľné raňajky. Jedálenské stoličky by teda mali byť pohodlné a štýlové. V tomto sprievodcovi vám preto prinášame zopár užitočných tipov, aby sme vám pomohli vybrať si vhodné jedálenské stoličky.

 

Nebojte sa spájať a kombinovať

Tým najjednoduchším spôsobom, ako si zariadiť jedálenský kút, je zakúpiť si jedálenskú súpravu. Takto vyriešite všetky problémy naraz, a najmä ten najhlavnejší: “ako skombinovať jedálenský stôl so stoličkami”. No existujú aj iné možnosti. Jedálenský stôl totiž nutne nemusí dokonale ladiť so stoličkami. Práve naopak, v tomto smere máte úplnú slobodu - svoju jedálenskú miestnosť si môžete zariadiť podľa svojich predstáv a zakúpiť si stoličky osobitne, čím vytvoríte jedinečný vzhľad. Nebojte sa pohrať s rôznymi typmi stoličiek, ktoré skombinujete s jedálenským stolom.

No mali by byť všetky stoličky rovnaké? Ak chcete, aby váš jedálenský kút pôsobil harmonicky a vyvážene, stačí sa riadiť jediným pravidlom – všetky doplnky by mali mať nejaký spoločný prvok, ktorý ich zjednotí. Môžete si vybrať jedálenské stoličky s opierkami na ruky, ktoré sú veľmi pohodlné a skombinovať ich s lavičkami, taburetkami alebo príručnými stoličkami. A vaše nové stoličky nemusia byť súčasťou jednej sady. Kombinácia drevených alebo ratanových stoličiek s čalúnenými stoličkami prinesie jedálenskému kútu hrejivú atmosféru.

Vyberte si jedálenské stoličky s vhodnými rozmermi

Pokiaľ ide o štýl, môžete zapojiť kreativitu a jedinečný vkus a zariadiť si dokonalý jedálenský kút. Štandardné rozmery jedálenských stoličiek by mali zodpovedať bežným rozmerom stolov. No pred kúpou jedálenských stoličiek treba v prvom rade myslieť na pohodlie. Výška sedadla jedálenskej stoličky býva približne 45 cm a výška stola štandardne dosahuje 76-77 cm. Ak uvažujete nad stolom alebo stoličkami vyrobenými na mieru, potom nezabudnite ponechať aspoň 30 cm vzdialenosť medzi sedadlom stoličky a doskou stola, aby ste mali dostatok miesta na nohy.

Ďalším dôležitým rozmerom, ktorý treba brať do úvahy, je výška opierok na ruky. V prípade jedálenských stoličiek s opierkami na ruky bývajú opierky za bežných okolností vzdialené od dosky stola 18 cm. Takéto stoličky sú totiž o niečo väčšie, takže by sa mali dať pohodlne zasunúť pod stôl, aby nezaberali veľa miesta.

Netreba však zabúdať ani na šírku stoličky, ktorá sa štandardne pohybuje od 45 do 50 cm. Aby ste správne odhadli, koľko stoličiek sa zmestí k vášmu stolu, medzi jednotlivými stoličkami nezabudnite ponechať aspoň 15 cm. Takto sa bude každému pri stole sedieť pohodlne, pretože bude mať dostatok miesta na ruky, a jedálenský kút bude zároveň pôsobiť útulne a vzdušne. Ak máte menšie priestory, výborným riešením je zopár stoličiek bez operadla alebo jedálenská lavica. A pri ich výbere a kombinovaní navyše budete mať k dispozícií nekonečne veľa rôznych možností.

 

Kto by doma nechcel mať krásne stoličky

A teraz prejdime k tej zábavnejšej časti, a tou je výber dokonalých jedálenských stoličiek na základe vzhľadu. Hľadanie správnych stoličiek môže byť náročné, pretože ponuka je naozaj rôznorodá. Netreba však panikáriť – stačí, keď sa zameriate na tri hlavné aspekty:

  • Materiál jedálenských stoličiek
  • Farba stoličiek, ktorá sa bude hodiť do vášho interiéru
  • Štýl, ktorý bude ladiť s dizajnom vášho stola

Jedálenské stoličky sa vyrábajú z rôznych materiálov. Medzi najobľúbenejšie patria drevené, kovové alebo čalúnené stoličky. Drevené jedálenské stoličky sú pohodlné a trvácne, hodia sa do klasických interiérov, no skvele vyniknú aj v modernom bývaní. A ich najväčšou výhodou je, že jedálenský stôl bude vďaka nim pôsobiť naozaj útulne.

Kovové stoličky sa dajú zakomponovať do rôznych štýlov interiéru – od industriálneho až po romantický štýl inšpirovaný francúzskym bývaním. Sú nadčasové a dajú sa veľmi ľahko očistiť. Niektoré dokonca môžete využívať aj v exteriéri.

Čalúnené stoličky sú synonymom komfortu. A vďaka širokej ponuke rôznych farieb a materiálov poťahu ich môžete skombinovať s akýmkoľvek dizajnom jedálenskej miestnosti.

Pokiaľ ide o farbu, pohrajte sa s rôznymi látkami a materiálmi a všímajte si, ktoré vzory najviac zodpovedajú požadovanému štýlu. Môžete staviť na neutrálne farby, ktoré oživíte výraznými odtieňmi alebo vzormi.

Ako sme už spomenuli, jednotlivé jedálenské stoličky sa k sebe nemusia hodiť. Odporúčame vám zhodnotiť celkovú atmosféru vašej jedálne a podľa toho jedálenský kút dotvoriť stoličkami v rôznych štýloch. Pre viac inšpirácií si môžete pozrieť naše obľúbené jedálenské stoličky nižšie.