Ako si vybrať jedálenský stôl

Jedálenský stôl je srdcom každého domova, preto je dôležité jeho výberu venovať dostatočnú pozornosť. Ak sa teda pýtate, podľa čoho si vybrať vhodný jedálenský stôl, v prvom rade musíte brať do úvahy jeho účel.

Pri jedálenskom stole prežívame tie najkrajšie momenty našich životov – či už sú to príjemne rodinné obedy a večere, plánovanie výletov a dovoleniek alebo posedenia s priateľmi. A niekedy nám slúži aj na prácu či štúdium. Pri výbere tvaru jedálenského stola sa preto treba zamerať najmä na funkčnosť. Len tak vám totiž bude dlhodobo prinášať potrebné pohodlie.

Jedálenský stôl si neraz vyžaduje väčšiu investíciu. V tomto nákupnom sprievodcovi nájdete užitočné informácie o tom, ako postupovať pri výbere materiálu jedálenského stola a ako si vybrať vhodnú farbu jedálenského stola, aby dokonale zapadol do vášho štýlu bývania.

 

Správna veľkosť

Keď si vyberáte jedálenský stôl do vášho interiéru, je veľmi dôležité poriadne zvážiť jeho veľkosť. Zamerajte sa na to, koľko priestoru máte k dispozícii a ako s ním môžete naložiť, aby jedálenský kút pôsobil vyvážene. Obrovský jedálenský stôl zaberie veľa miesta a miestnosť bude vyzerať preplnene, príliš malý stolík je zas nepraktický.

Pri rozhodovaní o veľkosti jedálenského stola si preto všímajte, ako sú vaše priestory usporiadané. Dbajte na to, aby sa stôl zmestil do vášho jedálenského kútika, a aby sa popri ňom dalo pohodlne prechádzať. Okolo každej stoličky sa zvyčajne ponecháva aspoň 100 cm voľného priestoru, aby dizajn pôsobil otvorene. Pozrite si tohto sprievodcu veľkosťami, aby ste zistili, aký stôl – či už okrúhly alebo obdĺžnikový, bude pre vás najlepší:

  • Za stôl s priemerom 120 cm sa zmestia 4 osoby 
  • Stôl s priemerom 150 cm alebo 180 cm je ako stvorený pre 6 ľudí
  • Stôl s priemerom 240 cm poskytne dostatok priestoru pre 8 ľudí.

Aby ste mali lepšiu predstavu, odporúčame vám si vyskúšať, ako by váš nový stôl vyzeral vo vašom bývaní. Priestor, ktorý nový stôl v miestnosti zaberie, si ohraničte maliarskou páskou, alebo ho zaplňte iným nábytkom. Všímajte si, či by vám veľkosť stola vyhovovala, a všetko poriadne odmerajte. Ak máte k dispozícii menej priestoru, zvážte kúpu menšieho stolíka, ktorý sa dá v prípade potreby roztiahnuť. Okrem veľkosti je však dôležitý aj tvar stolíka, poďme si preto povedať niečo o tom, aký tvar jedálenského stola sa bude najlepšie hodiť do menších priestorov.

 

Ako vybrať tvar jedálenského stola

Mnohí z nás si už niekedy lámali hlavu nad tým, aký jedálenský stôl je lepší - okrúhly alebo obdĺžnikový? Tvar stola je dôležitý jednak z estetickej stránky, no vplýva aj na pohodlie pri sedení. Pamätajte, že pre každú stoličku by na stole malo byť vyhradených aspoň 55 až 60 cm priestoru. Stôl si vyberajte podľa svojich každodenných potrieb - ak si teda v bežný deň vystačíte s jedálenským stolom pre 3 osoby a viac miesta potrebujete len raz za čas, keď k vám príde návšteva, potom vám zrejme bude viac vyhovovať menší stôl.

Okrúhly či oválny stôl pôsobí útulnejšie a je ako stvorený na posedenia s blízkymi aj súkromné rozhovory. Okrem toho sa bude dokonale hodiť do menších priestorov a jedálenský kút bude pôsobiť presvetlene a vzdušne. A určite nič nepokazíte, ani keď si vyberiete všestranný rozťahovací stôl.

Najobľúbenejšie sú obdĺžnikové alebo štvorcové jedálenské stoly a dôvodov je hneď niekoľko. Najviac sa hodia do veľkých priestorov, pretože ponúkajú viac miesta a stanú sa stredobodom celej miestnosti. Výrazné línie sú pri vytváraní pôsobivého jedálenského kútika veľkým plus.

 

Jedálenské stoly a stoličky

Pri výbere jedálenského stola a stoličiek máte dve možnosti:

  • Zaobstarať si jedálenský set – súpravu stola a stoličiek v rovnakom štýle a veľkosti. Takto docielite dokonalú rovnováhu a správnu polohu pri sedení.
  • Staviť na kreativitu: kombinujte a spájajte jednotlivé kúsky podľa svojho vkusu! Keď si k stolu zakúpite stoličky v inom štýle, vaše bývanie získa jedinečný vzhľad.

Ak si nie ste istí, aké stoličky sa hodia k vášmu jedálenskému stolu, v prvom rade treba myslieť na to, že medzi sedadlom stoličky a doskou stola by malo byť aspoň 30 cm voľného priestoru. Takto budete môcť kreslá alebo stoličky prakticky zasunúť pod stôl, keď sa nepoužívajú. Nezabúdajte ani na to, že každá osoba potrebuje mať na stole aspoň 60 cm priestoru na pohodlné jedenie. Ak teda premýšľate, koľko stoličiek sa zmestí za váš jedálenský stôl, správnu odpoveď získate jednoduchým výpočtom.

K obdĺžnikovým a oválnym stolom sa budú pekne hodiť jedálenské lavice – miestnosť bude pôsobiť priestrannejšie a okrem toho získate viac miest na sedenie. V súčasnosti sa jedálenské lavičky tešia veľkej obľube a hodia sa do rôznych štýlov bývania – od moderných až po tradičné a od minimalistických až po bohémske interiéry.

 

Detaily, ktoré treba mať na pamäti

Ak sa chystáte zainvestovať do nadčasového jedálenského stola za rozumnú cenu, treba brať do úvahy aj ďalšie veci. Rozťahovací jedálenský stôl je ako stvorený do menších priestorov, a to platí pre okrúhle aj obdĺžnikové stoly. Takýto stôl vám umožní vytvoriť si viac priestoru pre hostí. Pri výbere stoličiek však nezabudnite zohľadniť aj hrúbku stola - okolo 2,5 cm. 

Všímajte si aj materiál, z ktorého je jedálenský stôl vyrobený. Vyberajte si trvácne materiály, ako je drevo alebo recyklované drevo. Ak hľadáte jedálenský stôl odolný voči škrabancom, ideálnou voľbou bude stôl z mramoru alebo umelého mramoru. Sklenené stoly zas dokážu krásne presvetliť tmavšie miestnosti. A nebojte sa zaexperimentovať ani s kovovými stolíkmi – kombinácia kovu a dreva alebo len kovov dodajú vášmu jedálenskému kútu kreatívny nádych.

Vplyv na pohodlie pri sedení má aj základňa stola – od nej totiž veľakrát závisí, koľko priestoru na nohy budete mať. Stredový podstavec najviac vyhovuje okrúhlym a štvorcovým stolom, pretože poskytuje viac priestoru na nohy. Ak si chcete zakúpiť stredne veľký obdĺžnikový stôl, hľadajte model s užšími nohami. Stôl s podstolinou zvoľte len v prípade, že máte k dispozícii dosť priestoru na veľký stôl.

Výber dokonalého jedálenského stola síce zaberie trochu času, no keď sa budete riadiť našim sprievodcom, určite si vyberiete dobre.