artificial Christmas tree

Sprievodca nákupom umelého vianočného stromčeka

Vianoce sú už za rohom, a to znamená, že je najvyšší čas vyzdobiť si príbytok vianočnými dekoráciami! Vianoce sa nezaobídu bez vianočného stromčeka, no predtým, než si ho kúpite, sa určite oplatí pozisťovať si zopár užitočných informácií.

Zdobenie vianočného stromčeka nám robí radosť. Výber pekného stromčeka je teda veľmi dôležitý aj preto, že nás naladí na tú správnu vianočnú atmosféru. Aby bola vaša sviatočná výzdoba ešte výnimočnejšia, odporúčame vám do nej vložiť trochu vašej osobnosti. Samozrejme, môžete sa pustiť aj do menšieho tvorivého projektu - napríklad si ručne vyrobiť ozdoby na stromček. No ak chcete mať skutočne originálny vianočný stromček, máte na výber množstvo ďalších kreatívnych možností. Okrem vašej predstavivosti vám bude treba len pár materiálov a nástrojov.

Aký stromček sa vám viac páči – živý alebo umelý? Ak chcete svoj vianočný stromček využívať niekoľko rokov po sebe a nebaví vás stále zametať popadané ihličie, vyberte si umelý vianočný stromček. Najlepší čas na kúpu umelého vianočného stromčeka je práve teraz. Najskôr však pouvažujte nad tým, aký tvar, výška a štýl stromčeka vám bude najviac vyhovovať. Aby sme vám s rozhodovaním trochu pomohli, pripravili sme pre vás tohto sprievodcu nákupom vianočného stromčeka.

 

Nájdite perfektný umelý vianočný stromček, ktorý nezaberá veľa miesta, alebo si ho sami vyrobte

Výber vhodného umelého vianočného stromčeka je neľahkou úlohou. Na jednej strane by mal v obývačke naozaj vyniknúť, no na druhej strane musí zodpovedať rozmerom miestnosti. Nemenej dôležitý je aj tvar vianočného stromčeka, pretože má veľký vplyv na jeho celkový vzhľad. Našťastie pre vás máme praktického sprievodcu rôznymi veľkosťami vianočných stromčekov, ktorý vám s výberom najlepšieho stromčeka určite pomôže.

Ľudia si väčšinou vianočný stromček dávajú do obývačky. V takom prípade by sa výber vhodnej veľkosti a výšky stromčeka mal odvíjať od usporiadania a zariadenia miestnosti. Povedzme si teda o výške a tvare vianočného stromčeka niečo viac.

Môžete si vybrať nižší vianočný stromček s výškou 120 cm alebo vysoký stromček s výškou 240 cm. Ak je stromček príliš nízky, v obývačke bude pôsobiť príliš nevýrazne. No 240 cm vysoký stromček bude dobre vyzerať len v obývačkách s vysokými stropmi. Preto dbajte na to, aby stromček svojimi rozmermi dokonale zapadol do priestoru. 

Umelé vianočné stromčeky mávajú rôzne tvary a výber je len na vás: 

 • Extra úzky vianočný stromček – vyberte si ho, ak chcete ušetriť miesto na podlahe.
 • Úzky vianočný stromček – bude vyzerať skvele v menších miestnostiach, a hlavne keď ho ozdobíte malými dekoráciami, ktoré mu dodajú minimalistický vzhľad.
 • Hustý vianočný stromček – je výbornou voľbou do každého typu interiéru.
 • Prevrátený vianočný stromček – vyberte si ho, ak hľadáte niečo naozaj výrazné! 

types of artificial Christmas trees

Môžem si vyrobiť vlastný vianočný stromček?

Môžete a aj vás v tom podporujeme! Vlastnoručne vyrobené vianočné stromčeky sú veľmi štýlovými alternatívami klasických vianočných stromčekov. To najlepšie na tvorení vlastného vianočného stromčeka je, že sa nemusíte v ničom obmedzovať. Stačí použiť materiály a pomôcky, ktoré máte k dispozícii, zapojiť trocha predstavivosti, a určite sa vám podarí vyčarovať ten najzaujímavejší a najoriginálnejší vianočný stromček.

 

Vyrobte si vlastný vianočný stromček 

Výroba vlastného vianočného stromčeka je zábavnou aktivitou pre celú rodinu. Predstavte si, ako spolu sedíte pri šálke horúceho kakaa obklopení množstvom kreatívnych potrieb a snažíte sa vymyslieť čo najinovatívnejší a najnetradičnejší vianočný stromček. Znie to ako zábava, však?

Ak celkom neviete, kde začať, môžeme vám dať zopár rád. Vlastnoručne vyrobený vianočný stromček sa dá vytvoriť... takmer zo všetkého, čo si viete predstaviť: z balónov, vetvičiek, stužiek, paliet, kníh, pierok a tým zoznam ani zďaleka nekončí. 

Kým má váš výtvor tvar vianočného stromčeka, je to v poriadku. Dve hlavné výhody tohto netradičného konceptu vlastnoručne vyrobeného vianočného stromčeka, ktoré by sme chceli zdôrazniť, sú úspora priestoru a cenová efektivita. 

Vlastnoručne vyrobený stromček totiž môže byť taký veľký alebo malý, aký chcete. Dokonca si môžete vyrobiť vianočný stromček do každej izby, ak sa chcete úplne nechať uniesť čarom tohto sviatočného obdobia. V takom prípade však budete potrebovať zopár pomôcok a nástrojov. A s najväčšou pravdepodobnosťou máte mnoho z nich doma. No máme pre vás aj podrobnejší zoznam.

 

Pomôcky a nástroje, ktoré budete potrebovať na výrobu vianočného stromčeka

Pomôcky: 

 1. Vianočné ozdoby a dekorácie
 2. Umelecké a kreatívne potreby
 3. Látky, textílie, lanká, šnúrky 
 4. Papier, vetvičky, paletové drevo, tabule s dierkami a možno aj drevený rebrík, ktorý si môžete pekne vyzdobiť
 5. A hocičo iné, čo vám napadne!

Nástroje:

 1. Nožnice a sadu nití a ihiel
 2. Obyčajné lepidlo alebo lepiace tyčinky do lepiacej pištole
 3. Pílku, ak pracujete s vetvičkami stromov alebo inými kusmi dreva
 4. Kladivo alebo iné náradie, ktoré sa vám môže zísť

 

Vlastnoručná výroba: Vianočný stromček z kartónu

 • 1. krok

  Vezmite dva kusy kartónu a orežte ich do požadovaných rozmerov podľa toho, aký veľký má byť vianočný stromček. Na každý z nich nakreslite obrys vianočného stromčeka.

 • 2. krok

  Pomocou nožníc, noža alebo pravítka vyrežte z kartónu vianočný stromček podľa načrtnutého obrysu. Aby bol rez hladký, použite čo najpresnejší nástroj.

 • 3. krok

  Od vrchu po spodok a od spodku po vrch narežte každú formu v strede, tesne pri okraji.

 • 4. krok

  Obidva kartóny vymaľujte farbou alebo inými maliarskymi pomôckami.

 • 5. krok

  V mieste rezov spojte obidva kusy kartónu dokopy.

 • 6. krok

  A váš vianočný stromček z kartónu je hotový! Teraz ho stačí už len dotvoriť trblietkami a ďalšími peknými ozdobami.

Vyberte si ideálnu farbu a vzhľad vášho umelého alebo vlastnoručne vyrobeného vianočného stromčeka

Dominantou tradičnej vianočnej výzdoby je zelený vianočný stromček. Pripomína živý vianočný stromček a dá sa veľmi ľahko ozdobiť. Ide o klasiku, ktorá sa stále teší veľkej popularite, pretože vyzerá veľmi realisticky.

Pokiaľ ide o umelý vianočný stromček, trendy sa časom obmieňajú, a preto pre vás máme množstvo ďalších zaujímavých možností. Ak chcete tohtoročné Vianoce osláviť vo veľkom štýle, vyberte si biely vianočný stromček. Je elegantný, pôsobí luxusne, a na jeho ozdobenie môžete využiť rôzne kreatívne dekorácie. Umelý vianočný stromček môže mať aj žiarivé farby, ktoré váš príbytok naplnia slávnostnou atmosférou.

 • Modré vianočné stromčeky nádherne ladia so striebornými dekoráciami
 • Ružové vianočné stromčeky skombinované so zlatými ozdobami zaručene upútajú na prvý pohľad
 • Červené vianočné stromčeky premenia vaše bývanie na rozprávkovú krajinu
 • Zlaté vianočné stromčeky sú jednoducho neprehliadnuteľné. 

Na druhej strane, vlastnoručne vyrobené vianočné stromčeky netreba nijak zvlášť predstavovať: určite zažiaria, kamkoľvek ich umiestnite. Napríklad vianočný stromček vyrobený z balónov svojím objemom miestnosť pekne doplní, no celková sviatočná výzdoba bude pôsobiť skôr minimalisticky. Ak sa rozhodnete vlastnoručne si vyrobiť netradičný vianočný stromček zo živých vetvičiek tak, že ich budete po jednom priliepať k sebe, vytvoríte nádhernú výzdobu inšpirovanú rustikálnym štýlom. Knihomoľom sa zas určite bude veľmi páčiť vianočný stromček vytvorený z kníh uložených na sebe. 

 

Výzdoba podľa vášho vkusu: Svetielka a ozdoby na vianočný stromček

Keď už ste sa rozhodli, akú farbu, veľkosť a štýl stromčeka si vyberiete, prichádza tá zábavnejšia časť: zdobenie vianočného stromčeka! Stromček sa tak stane súčasťou vášho interiéru a vianočnej výzdoby.

Existuje množstvo kreatívnych spôsobov, ako umelý stromček ešte viac skrášliť. Vyberte si vhodné svetielka, napríklad vianočné svetelné reťaze, ktoré krásne dotvoria aj váš vlastnoručne vyrobený vianočný stromček. Sú dostupné v rôznych tvaroch a mávajú rôzne farby, no dbajte na to, aby sa pekne hodili k farbe a celkovému štýlu vášho stromčeka.

Môžete si kúpiť samostatné reťazové LED svetielka alebo si zakúpiť vianočný stromček so zabudovanými LED svetielkami. Sú energeticky úsporné a ušetria vám čas, ktorý by ste museli venovať hľadaniu vhodných svetielok. Nech už si vyberiete akýkoľvek typ stromčeka, budete potrebovať podložku pod vianočný stromček. Takto zakryjete kmeň a podstavec stromčeka niečím sviatočným. Skúste zaimprovizovať a vyrobte si vlastnú podložku, napríklad z darčekovej krabice alebo z umelej kožušiny. 

Posledným krokom pri zdobení vianočného stromčeka je výber vhodných vianočných dekorácií a ozdôb. Možností je neúrekom. Nádherné farby, vynaliezavé vianočné tvary a dokonca aj vianočné gule s textom a zdobením na želanie. Výber je len na vás -  snažte sa však docieliť, aby celkový vzhľad pôsobil vyvážene. Ak sa rozhodnete vyrobiť si vianočný stromček vlastnoručne, majte na pamäti, že menej je niekedy viac – v porovnaní s tradičnými stromčekmi postačí na niektoré typy vlastnoručne vyrobených stromčekov zavesiť len pár pekných dekorácií. 

 

Čaro vianočného stromčeka: nájdete ho v detailoch

Vianočné stromčeky sú jednoducho nádherné a dokonale dotvárajú vianočnú náladu. Jej neoddeliteľnou súčasťou však je aj charakteristická vôňa vianočného stromčeka. Keď si vyberiete živý vianočný stromček, príjemná vôňa ihličia do vašej obývačky prinesie útulnú sviatočnú atmosféru. Nie vždy sa však podarí zohnať živý vianočný stromček - vtedy je realistický umelý alebo vlastnoručne vyrobený vianočný stromček výbornou alternatívou. A neznamená to, že sa musíte vzdať úžasnej vône vianočného stromčeka – môžete ho ozdobiť voňavými ozdobami, zapáliť aromatické sviečky alebo do miestnosti rozptýliť bytový parfum s vôňou ihličia.

Pokiaľ ide o materiál vianočného stromčeka, najčastejšie býva vyrobený z PVC a PE. Vianočné stromčeky z PVC sú obľúbenou voľbou, pretože sú cenovo dostupné. Majú husté vetvičky s bohatým ihličím, ktoré neopadáva.

Vianočné stromčeky z PE mávajú 3D ihličie, ktoré vyzerá presne ako ozajstné. Ich cena je o niečo vyššia, no dokonale imitujú tvar živého stromčeka a budú vám slúžiť dlhé roky.

interior with Christmas Tree