Sprievodca nákupom barových stoličiek – užitočné tipy

Počas posledných rokov sa do módy vo veľkom začali vracať kuchynské bary rôznych druhov, či už v podobe kuchynského ostrovčeka, pultu alebo ozajstného baru. Za túto narastajúcu popularitu kuchynských barov môže aj skutočnosť, že tento typ zariadenia kuchyne sa dokonale hodí k tomu, aký životný štýl v súčasnosti vedieme. Ide o všestranné miesto v domácnosti pre každú situáciu - či už si chcete dať rýchle raňajky, posadiť sa k počítaču a pracovať z domu alebo pomáhať deťom s domácimi úlohami.

No ako si vybrať vhodnú barovú stoličku do vašej kuchyne? Dokonalé barové stoličky musia byť pohodlné, musia sa hodiť k štýlu vášho interiéru a musia byť vhodné aj pre deti. Vďaka svojmu dizajnu sa barové stoličky stanú stredobodom jedálenského kúta. Prečítajte si nášho sprievodcu výberom vhodných  barových stoličiek a nájdite si ten najlepší kúsok do vášho príbytku.

 

Ako vybrať vhodné rozmery barových stoličiek

Na rozdiel od jedálenských stoličiek a stolov, ktoré zvyčajne mávajú štandardné rozmery, barové stoličky a pulty môžu ma rôzne výšky aj veľkosti. Aby ste si teda vybrali najlepšie, začnite vhodnými rozmermi. Pokiaľ ide o výšku barových stoličiek, v prvom rade si treba ujasniť, aké typy barových stoličiek sú najobľúbenejšie:

  • Stoličky k pultu – s bežnou výškou od 60 do 66 cm
  • Barové stoličky – podľa štandardnej výšky baru od 71 do 83 cm
  • Extra vysoké barové stoličky – veľmi vysoké stoličky, ktoré dosahujú výšku od 86 do 101 cm.

Barové stoličky môžu mať rôzne výšky, čo značne ovplyvňuje pohodlie pri sedení. Preto si najskôr premerajte bar, pult alebo ostrovček, ktorý doma máte. Stolička k pultu bude „fungovať“ najlepšie, keď ju skombinujete s barovým pultom s výškou 90 cm. Ak sa doma chcete cítiť ako v ozajstnom bare, potom vyskúšajte barové stoličky a skombinujte ich s ostrovčekom s výškou od 104 do 110 cm. Môžete si vybrať aj extra vysoké barové stoličky k pôsobivému pultu s výškou od 111-119 cm.

Popremýšľajte nad tým, ako plánujete svoj domáci bar používať a podľa toho sa rozhodnite, aká výška barových stoličiek sa bude najlepšie hodiť k výške vášho pultu. Najjednoduchším pravidlom, ktoré si treba zapamätať pri výbere správnej výšky barových stoličiek, je, že medzi sedadlom stoličky a spodnou časťou pultu je potrebné ponechať aspoň 25-30 cm voľného priestoru.

 

Aký štýl barových stoličiek sa hodí do vášho bývania?

Barové stoličky sú dostupné v rôznych podobách a štýloch. Teraz sa však poďme venovať pohodliu. To, ako pohodlne sa vám na stoličke bude sedieť, totiž závisí aj od toho, aký typ si vyberiete.

Barové stoličky bez operadla sú ako stvorené do menších priestorov, pretože ich môžete bez problémov zasunúť pod barový pult. Aj keď ide o jeden z najobľúbenejších typov, stoličky bez operadla môžu byť pomerne nepohodlné, a to hlavne, ak na nich sedíte dlhšiu dobu.

Otočné stoličky predstavujú skvelú alternatívu namiesto ťažkých barových stoličiek, pretože sú naozaj praktické a funkčné. Otočné barové stoličky navyše ochránia vašu podlahu, keďže ich na rozdiel od bežných stoličiek nemusíte stále premiestňovať a otáčať.

Ak chcete svojmu príbytku dodať nádych štýlu a pohodlia, vyberte si barové stoličky s opierkami na ruky. Sú ako stvorené na dlhé posedenia pri obede, a to najmä ak máte deti. Ak uprednostňujete eleganciu, potom stavte na čalúnené barové stoličky.

Detaily, ktoré treba brať do úvahy pri hľadaní dokonalých barových stoličiek

Aj keď výber vhodnej výšky barovej stoličky je naozaj dôležitý, netreba zabúdať ani na ďalší aspekt, a to koľko stoličiek budete potrebovať. Aby ste si vybrali správny počet barových stoličiek, pouvažujte nad tým, koľko ľudí na ne potrebujete posadiť.

Potom si dobre pozrite svoj barový pult alebo kuchynský ostrovček. Podľa jeho dĺžky zistíte, koľko barových stoličiek sa k nemu zmestí. Aby sa dospelým ľuďom vedľa seba sedelo čo najpohodlnejšie, musíte okolo jednotlivých stoličiek ponechať dostatok priestoru. Vhodné je, aby boli stredy stoličiek od seba vzdialené na 66 až 76 cm.

 

Materiály

Keď už ste sa rozhodli pre konkrétny typ stoličky, je čas na výber materiálu. Podľa toho, aký štýl interiéru uprednostňujete, budú pre vás niektoré materiály vhodnejšie než iné. Kovové stoličky sú veľmi moderné a perfektne zapadnú do industriálneho alebo moderného štýlu. Drevené barové stoličky pôsobia viac hrejivo a dajú sa jednoduchšie zakomponovať do rôznych štýlov, pretože sa hodia do každého typu zariadenia. Ratanové a prútené barové stoličky sú taktiež vynikajúcou voľbou – sú ľahké a praktické a vášmu jedálenskému kútu dodajú bohémsku atmosféru.

 

Štýl a farba

Rozmýšľate nad tým, či by sa barové stoličky mali hodiť k jedálenským stoličkám? V tomto smere neexistuje žiadne univerzálne pravidlo, a preto sa môžete riadiť len svojim osobným vkusom. Spájajte a kombinujte, čo sa vám páči, a vytvorte si kreatívny jedálenský kút, ktorý vám bude robiť radosť každý deň. Pamätajte však na to, že barové a jedálenské stoličky by mali mať aspoň zopár spoločných detailov.

To isté platí aj pre farbu barových stoličiek. Podľa typu poťahu si môžete dovoliť byť kreatívni a pracovať s umelou kožou alebo rôznymi látkami vo farbách, ktoré sa hodia k odtieňom vášho interiéru. Oživte svoje bývanie neutrálnymi farbami, ak ste predtým v kuchyni používali skôr výrazné odtiene. Kombinácia drevených alebo ratanových stoličiek s farebnými stoličkami vytvorí zaujímavý a pôsobivý kontrast.

Teraz, keď už viete, ako postupovať, vás od dokonalých barových stoličiek delí len jediné kliknutie. Pre viac inšpirácií si pozrite naše obľúbené barové stoličky nižšie.