Kúpa vonkajšieho nábytku – všetko, čo potrebujete vedieť

Čas strávený na čerstvom vzduchu má nevyčísliteľnú hodnotu. Nech už máte k dispozícii akýkoľvek vonkajší priestor, v prvom rade si ho musíte optimalizovať tak, aby ste naplno využili jeho potenciál.

Malé balkóny sú ideálne na pohodové ranné kávy a terasy zas môžu počas teplých letných večerov dokonale nahradiť jedálenský kút. Ak máte veľkú záhradu, môžete si ju premeniť na vonkajší raj na zemi.

Ak vás zaujíma, ako si vybrať vonkajší nábytok, ktorý bude v súlade s vašimi potrebami, pozrite si nášho sprievodcu nákupom vonkajšieho nábytku. Takto zistíte všetko, čo potrebujete vedieť, aby ste si zariadili dokonalé vonkajšie priestory.

 

Vonkajší nábytok odolný voči poveternostným vplyvom 

Najväčšou výhodou vonkajších priestorov je, že dokážu byť naozaj všestranné. Sú ako stvorené na zrelaxovanie po dlhom dni v práci, stolovanie na slnku či na príjemné grilovačky s priateľmi. Vašim deťom poskytnú dokonalé miesto, kde sa môžu hrať na čerstvom vzduchu, a vy ich zas môžete využívať na prácu z domu. Alebo na záhradkárčenie.

Všetci máme radi slnko, no môžeme si pobyt v záhrade užívať celoročne? Odpoveďou je záhradný nábytok, ktorý je odolný voči poveternostným vplyvom, ako aj niekoľko ďalších doplnkov do záhrady, ktoré vám umožnia užívať si príjemné chvíle na vzduchu bez ohľadu na počasie.

Prvým krokom pri zariaďovaní ideálnych vonkajších priestorov je premyslieť si, aký bude ich účel. Od toho, ako ich budete využívať, sa totiž odvíja aj to, aký nábytok budete potrebovať. Chcete si užívať krásny výhľad v záhrade po celý rok? Potom si vyberte nábytok na terasu do každého počasia, ktorý je útulný, štýlový, trvácny a dostupný v rôznych štýloch, ktoré sa budú hodiť k vášmu preferovanému dizajnu.

Aby ste si našli ten najlepší kúsok, musíte brať do úvahy niekoľko ďalších aspektov. V prvom rade je to materiál vášho nového nábytku.

 

Najlepší materiál pre váš vonkajší nábytok 

Pri výbere materiálu vášho záhradného nábytku je dôležitý aj váš osobný vkus. Na začiatok spomenieme ten najobľúbenejší materiál, ktorým je ratan. Ratan máme radi hneď z niekoľkých dôvodov – je mimoriadne všestranný a pohodlný, no zároveň trvácny, odolný voči poveternostným vplyvom, ľahký a nevyžaduje si náročnú údržbu. Ratan je odolný aj voči UV žiareniu, vďaka čomu si z roka na rok bude zachovávať svoj pekný vzhľad.

Ak sa vám páči industriálny štýl, potom vám odporúčame ľahký hliník alebo pevnú oceľ s práškovou povrchovou úpravou. Obidva materiály sú odolné voči počasiu a vydržia naozaj dlho. A okrem toho sú k dispozícií v rôznych dizajnoch, ktoré sa budú hodiť do industriálneho, romantického aj moderného štýlu.

 

Typy vonkajšieho nábytku podľa účelu

Pri výbere vonkajšieho nábytku máte veľmi veľa možností. Svoj malý balkón môžete premeniť na útulné miesto na rannú šálku kávy vďaka bistro súprave pre dvoch. Vyberte si okrúhly stolík a dve pohodlné stoličky vo vašom obľúbenom štýle. Tí, ktorí si domov radi pozývajú priateľov na príjemné večere na terase, zas ocenia vonkajšiu jedálenskú súpravu.

Ak si chcete vychutnávať pohodové posedenia na slnku v spoločnosti rodiny a priateľov, určite sa vám zíde vonkajšia pohovka alebo sedacia súprava. Zaobstarajte si aj niekoľko taburetiek, aby ste mali viac miest na sedenie, alebo modulárny paletový nábytok v rôznych podobách – od 1-miestnych kresiel až po 8-miestne súpravy. Skvelým doplnkom do vonkajších priestorov sú aj záhradné lavičky, ktoré vám pomôžu ušetriť priestor.

Ak chcete, aby vaša záhrada slúžila ako pokojné miesto na relax, odporúčame vám záhradné ležadlá alebo krásne záhradné postele. Vonkajšie priestory sú ako stvorené na stretnutia s rodinou a priateľmi. V takom prípade sú najlepšou voľbou skladacie stoličky a vonkajšie podložky.

 

Vonkajšie doplnky, ktoré sa vám určite zídu

Využite svoje vonkajšie priestory na maximum vďaka doplnkom, ktoré vám uľahčia život v každej situácii. Počas horúcich letných dní budete potrebovať slnečník, aby ste sa chránili pred pálivým slnkom. Záhradné oslavy sa zas nezaobídu bez grilu či praktických skladacích barových stoličiek.

Udržujte si vonku poriadok a zaobstarajte si aspoň jeden úložný box. Vyberte si taký, ktorý sa bude hodiť k vášmu zariadeniu, a využívajte ho na odkladanie podložiek či iných doplnkov. A zároveň poslúži aj ako ďalšie miesto na sedenie. Počas pohodových popoludní si doprajte príjemný oddych na hojdačke alebo v hojdacej sieti. A aby sa vám v záhrade dobre sedelo aj počas chladnejších dní, zaobstarajte si ohnisko. Nezabudnite ani na pohodlné podložky a deky a vaša záhrada bude pripravená na jesenné večerné posedenia.

 

Vonkajší nábytok, ktorý sa ľahko udržiava 

Keď rozmýšľate nad tým, ako si vybrať vonkajší nábytok, dôležitým faktorom je aj jeho údržba. Hľadajte nábytok, ktorý sa ľahko udržiava. Určite sa oplatí zainvestovať do obalov na vonkajší nábytok. Sú odolné voči poveternostným vplyvom a ochránia nábytok pred nepriaznivým počasím, a to najmä vtedy, ak ho nemôžete skladovať v interiéri.

Teraz, keď máte dostatok informácií, bude výber vonkajšieho nábytku o niečo jednoduchší a zábavnejší. Myslite na usporiadanie vášho priestoru, berte do úvahy jeho využitie a nakupujte výrobky, ktoré odrážajú vaše potreby. Nižšie nájdete náš obľúbený vonkajší nábytok, ktorým sa môžete inšpirovať pri zariaďovaní dokonalého vonkajšieho posedenia.