artificial Christmas tree

Sprievodca vianočnými darčekmi, aký tu ešte nebol – vlastnoručne vyrobené darčeky

Máte tento rok na zozname zopár vlastnoručne vyrobených vianočných darčekov? Možno máte pocit, že ste príliš zaneprázdnení, že neviete, ako ručne vyrobiť pekné vianočné darčeky, alebo že nie sú až také zaujímavé ako darčeky z obchodu. No tento informatívny – a zábavný – sprievodca nákupom vianočných darčekov určite zmení váš názor! 

Najskôr si povedzme niečo o efektívnom plánovaní času. Mnoho ľudí si myslí, že ručná výroba vianočných darčekov zaberá priveľa času. No v skutočnosti existuje množstvo zaujímavých nápadov, ktorými sa môžete inšpirovať a ktoré si vyžadujú len minimum času a úsilia. V nasledujúcich kapitolách vám ukážeme zopár príkladov.

Okrem časovej náročnosti vás môže odrádzať aj predstava, že na vlastnoručnú výrobu darčekov budete potrebovať množstvo rôznych pomôcok. Pravdou však je, že veľa z nich máte bežne doma. A to isté platí aj pre nástroje, ktoré sa vám pri výrobe darčekov zídu.

Čím sa vyznačuje dobrý vlastnoručne vyrobený vianočný darček? Často práve emocionálnou hodnotou, ktorá sa s ním spája. Ručne vyrobený darček predstavuje skvelý spôsob, ako dať výnimočným ľuďom vo vašom živote najavo, ako veľmi ich máte radi. Nadovšetko si budú vážiť čas a nápady, ktoré ste do výroby darčeka vložili, ako aj krásnu spomienku, ktorú im takto venujete.

A už sme spomenuli, že vlastnoručne vyrobené vianočné darčeky naozaj nestoja veľa? Len si to predstavte: venujete trochu času výrobe niečoho kreatívneho z vecí, ktoré už máte doma. A potom tento ručne vyrobený darček podarujete ako prejav svojej lásky niekomu, kto je pre vás dôležitý. Existuje snáď niečo lepšie?

 

Ako sa pripraviť na tvorbu originálnych vianočných darčekov

Personalizovanými vianočnými darčekmi svojim blízkym ukážete, ako veľmi vám na nich záleží. Skúste vyrábanie darčekov vnímať ako zábavnú a kreatívnu činnosť – verte nám, vďaka tomu vás bude tvorenie oveľa viac baviť! A netreba zabúdať ani na terapeutické prínosy toho, keď človek využíva vlastnú predstavivosť, aby ručne vytvoril darček, ktorý niekomu prinesie toľko radosti.

Viete, prečo sú vlastnoručne vyrobené vianočné darčeky najlepšie? Pretože každý z týchto darčekov je vyrobený špeciálne pre toho, komu ho chceme podarovať. Prvým krokom je preto porozmýšľať, čím je pre vás táto osoba výnimočná. Pouvažujte, aké má koníčky, záujmy, inšpirujte sa peknými spoločnými spomienkami alebo čímkoľvek, čo by ju mohlo potešiť. 

Na začiatok budete potrebovať zopár pomôcok, ako napríklad: 

 • starú ihlu a niť a nožnice
 • lepidlo a lepiacu pištoľ
 • akrylové farby, farebné ceruzky alebo voskovky
 • farebný alebo krepový papier
 • kúsky látok, ako je zamat či tyl na stuhy a podobné ozdoby
 • trblietky – trblietkami nikdy nič nepokazíte!

XL tip: Látky na nezvyčajné vianočné darčeky môžete získať aj zo starého oblečenia, ktoré už nenosíte! Ak môžete zrecyklovať starý papier, napríklad z darčekových balení alebo starých kníh, ktoré vám nie je ľúto zničiť, váš darček bude ešte ekologickejší.

 

DIY Christmas gift box inspiration

DIY Christmas gift box inspiration

Dajte svojim vianočným darčekom jedinečný charakter ručnej práce

Pri vlastnoručnej výrobe vianočných darčekov sú možnosti nekonečné. Prinášame vám zopár roztomilých a jednoduchých nápadov na ručne vyrobené vianočné darčeky, ktoré vašu rodinu a priateľov určite potešia!

 • Krásnym doma vyrobeným vianočným darčekom môže byť koláž z fotografií. Zaobstarajte si veľký rám a vytlačte si obľúbené okamihy s osobou, ktorú chcete darčekom prekvapiť. Ozdobte ho kúskami látky alebo juty a pridajte veselé farebné pozadie. Výsledok bude ešte zábavnejší, keď jednotlivé obrázky prilepíte k sebe alebo ich zavesíte na svetelnú reťaz farebnými štipcami.
 • Nemyslíte si, že vlastnoručne vyrobené svietniky sú roztomilým vianočným darčekom? Stačí vám zopár prázdnych pohárov, ktoré si ozdobíte podľa svojich predstáv. Môžete ich pomaľovať, niečo pekné na ne nalepiť alebo ich vyzdobiť žiarivými trblietkami, ktoré sme už spomenuli vyššie. Nezabudnite ani na farebné sviečky alebo bezplameňové sviečky, ktoré sú bezpečnejšie. 
 • Viete štrikovať, pliesť alebo šiť? Potom môžete svojim blízkym na Vianoce podarovať ručne vyrobenú prikrývku, rukavice či ponožky, na ktoré našijete milý odkaz.
 • Azda najlepším vlastnoručne vyrobeným vianočným darčekom sú pekné darčekové krabičky. Vyzdobte napríklad krabicu od topánok a naplňte ju malými, no pozornými darčekmi. Môžete do nej vložiť sviečku, fľašu vína, luxusné mydlo či domáce muffiny. 

XL tip: K darčeku nezabudnite priložiť aj kartičku s ručne napísaným venovaním. Je to krásny spôsob, ako danej osobe povedať, ako veľmi si ju vážite. Keď venovanie napíšete ručne, darček bude ešte osobnejší a o to viac si ho vaši blízki budú ceniť. A vôbec nevadí, ak nepíšete práve najkrajšie.

 

Vlastnoručná výroba: Vianočná krabička z kartónu

 • 1.krok

  Najskôr si vystrihnite štvorec z papiera s rozmermi, ktoré má mať darčeková krabička. Spojením všetkých štyroch rohov vytvorte písmeno X. Dbajte na to, aby boli rohy dokonale vycentrované.

 • 2. krok

  Rohy preložte do stredu písmena X. Aby bola krabička dokonale symetrická, uistite sa, že sa rohy v strede presne stretávajú.

 • 3. krok

  Po otvorení bočných strán preložte hornú a dolnú trojuholníkovú chlopňu dovnútra. Dva z prvých záhybov - horná a dolná trojuholníková chlopňa - by mali naďalej smerovať dovnútra.

 • 4. krok

  Obe bočné chlopne potiahnite k stredu a zároveň otvorte hornú a dolnú chlopňu. Potom ich ešte raz zložte do stredu tak, aby sa rovné zvislé čiary okrajov zarovnali so stredovými.

 • 5. krok

  Menšie horné trojuholníky preložte cez bočné trojuholníky. Potom, ako ich preložíte, preložte aj dva bočné trojuholníky, ktoré ste ešte neskladali. Mali by byť úplne preložené až k rezu.

 •  

Lacné vianočné darčeky pre všetkých, ktorých máte radi

Ak vám naozaj chýba inšpirácia na vlastnoručne vyrobené vianočné darčeky, len žiadne obavy! Nápady, ktoré ste si prečítali, môžete využiť napríklad aj pri balení darčekov kúpených v obchode. Budú vyzerať skvele, a zároveň ukážu, že ste im venovali svoj čas a úsilie.

Máme pre vás zopár fantastických nápadov na vianočné darčeky na poslednú chvíľu, ktoré sú nielen zábavné, ale aj cenovo dostupné. Niektoré z týchto vianočných darčekov si dokonca môžete kúpiť za menej než 25 €, nie je to skvelé?

Jednoduchým riešením je darovať sviatočné dekorácie, ako napríklad podložky pod vianočný stromček. Ak hľadáte niečo, čo sa hodí k typickej útulnej vianočnej nálade, pozrite si naše pohodlné deky a dekoratívne vankúše. Krásne ozdobia pohovku a navyše sú aj veľmi praktické. Ak chcete obdarovať niekoho, kto miluje interiérový dizajn, perfektným darčekom by mohla byť štýlová váza, príslušenstvo k bytovým parfumom alebo dekoratívna miska

XL tip: Spájajte a kombinujte! Ak sa rozhodnete nakúpiť vianočné darčeky v obchode, môžete k nim pridať aj ručne vyrobenú pozornosť. Napiecť niečo sladké, napríklad makrónky, je skvelý nápad. Alebo môžete skúsiť vyrobiť sviatočné dekorácie, ktoré vám nezaberú ani 10 minút. Nám sa napríklad páčia ozdoby na vianočný stromček z vysušeného ovocia a kvetov zviazaných farebnou stužkou.