Užitočné typy, ako si vybrať dokonalú jedálenskú súpravu

Všetci bývame zaneprázdnení a niekedy je naozaj ťažké nájsť si čas na príjemné stretnutia s rodinou a priateľmi. Spoločné stolovanie s našimi blízkymi je však dlhoročná tradícia, vďaka ktorej sa z jedálenského kúta stáva miesto pohodových posedení a príjemných konverzácií. Ak chcete, aby atmosféra vo vašej jedálenskej miestnosti bola útulná a príjemná, určite sa radi dozviete, ako si vybrať vhodnú jedálenskú súpravu.

Ak hľadáte tú najlepšiu súpravu jedálenského stola do vášho interiéru, najskôr si poriadne premyslite niekoľko aspektov. Začať by ste mali tým, koľko miest na sedenie budete potrebovať. V prípade návštev môžete nedostatok miesta vyriešiť napríklad praktickými skladacími stoličkami. Alebo si vyberte jedálenskú lavicu, ktorá je štýlová a zároveň cenovo dostupná.

Pouvažujte nad tým, aký štýl sa vám páči a nájdite si takú jedálenskú súpravu, ktorá dokonale zapadne do vašej vysnívanej jedálne. Možností je neúrekom, a to aj pokiaľ ide o štýly, tvary či materiály. Pozrite si nášho sprievodcu a zistite, na čo netreba zabúdať pri kúpe jedálenskú súpravu.

 

Na čo myslieť pri výbere jedálenskej súpravy

Jedálenská súprava pozostáva z dvoch typov nábytku – zo stola a stoličiek v rovnakom dizajne. Ideálna súprava musí spĺňať všetky vaše potreby. Dobrý výber závisí od dobrých rozhodnutí, a preto sa vám naše tipy určite zídu.

 

Ako si vybrať vhodnú veľkosť jedálenskej súpravy

V prvom rade si musíte poriadne premerať priestor pre váš budúci jedálenský kút. Keď zistíte dĺžku a šírku miestnosti, nezabudnite okolo jedálenskej súpravy ponechať aspoň 100 cm voľného priestoru. Toto je naozaj dôležité, aby ste sa okolo jedálenskej súpravy mohli pohodlne pohybovať. Keď sa usadíte na stoličky, v ideálnom prípade by za vami malo zostať ešte 100 cm priestoru.

Keď sa budete riadiť týmto pravidlom, vytvoríte si vzdušný jedálenský kút, ktorý nebude pôsobiť preplnene. A ak máte v izbe veľa miesta, vďaka tomuto pravidlu sa vaša jedálenská súprava stane stredobodom miestnosti.

Pri výbere štýlu jedálenskej súpravy, nesmiete zabúdať ani na to, koľko miest na sedenie budete potrebovať. Ak patríte medzi spoločenské typy ľudí a radi k sebe pozývate priateľov na chutné večere, určite to zohľadnite pri kúpe jedálenského nábytku. Ak však patríte medzi tých, ktorí radšej oddychujú v úzkom kruhu priateľov, bude vám stačiť aj bežný typ jedálenskej súpravy. Vytvorte si pohodlný jedálenský kút v súlade so svojimi každodennými zvykmi a na občasné slávnostné udalosti si zaobstarajte zopár extra stoličiek.

 

Užitočné nápady, ako vybrať dokonalý tvar jedálenského stola

Myslite na to, koľko ľudí sa má k stolu zmestiť, a podľa toho si nájdite svoj vysnívaný jedálenský stôl! Aby sa každému dobre sedelo a jedlo, mal by mať na stole „vyhradený“ aspoň 60 cm dlhý a 30 cm široký priestor. To, do akej miery sa dá toho pravidlo uplatniť, však závisí aj od tvaru stola.

Okrúhle, ako aj štvorcové stoly, sú ideálne do menších priestorov. Poskytnú útulné miesto na sedenie a zároveň rovnako veľa miesta na stolovanie pre každého. Okrem toho sa hodia do rôznych interiérových štýlov a sú ako stvorené na príjemné stretnutia s priateľmi. A v neposlednom rade sú neuveriteľne štýlové! Odporúčame vám stolíky so stredovým podstavcom, pretože pôsobia vzdušne a poskytujú veľa miesta na nohy.

Ak máte v miestnosti dostatok priestoru na väčší jedálenský kút, potom si pozrite oválne alebo obdĺžnikové stoly. Sú výrazné, pôsobivé a dosť veľké pre všetkých vašich priateľov. Ďalšia výhoda týchto stolov vyplýva z toho, ako ich umiestnite – môžete pomocou nich oddeliť kuchyňu od obývačky alebo vytvoriť ústredný prvok miestnosti vedľa veľkého okna. Tieto stoly vám poskytnú viac miesta, keď k nim budete chcieť prisunúť ďalšie stoličky pre hostí, a to najmä ak si vyberiete stolík s úzkymi nohami.

Netreba zabúdať, že stoličky sú rovnako dôležité

Pri výbere stoličiek k vašej jedálenskej súprave máte viacero možností: otočné, čalúnené, bežné nepohyblivé stoličky, barové stoličky či jedálenské lavice. Aby ste mali dostatok miesta na nohy, nezabúdajte ponechať 30 cm medzi doskou stola a sedadlom stoličky.

Od toho, aký tvar stolíka ste si vybrali, závisí aj výber vhodných stoličiek. Za menšie stolíky sa zmestia asi 4 bežné stoličky. Keďže počet stoličiek býva obmedzený, môžete ich skombinovať podľa svojho vkusu. Stoličky z rôznych materiálov a v rôznych štýloch dodajú vášmu príbytku zaujímavú textúru.

K obdĺžnikovým alebo oválnym stolom sa zmestí viac stoličiek – niekedy aj 10. Pohrajte sa s dizajnom stoličiek a vyskúšajte napríklad elegantné čalúnené kúsky. K týmto stolom sa skvele hodia aj jedálenské lavice, pretože pôsobia naozaj moderne. Užite si všetky výhody jedálenskej lavice, počnúc od štýlového vzhľadu až po mimoriadne veľa miesta na sedenie.

 

Dokonalá jedálenská súprava do vašej domácnosti

Výber dokonalej jedálenskej súpravy závisí od vášho osobného vkusu. Ak sa vám páči tradičný štýl, potom vám odporúčame masívny drevený nábytok. Je elegantný a robustný, a to platí najmä pre kúsky v tmavých odtieňoch. Ak si vyberiete stoličky s čalúnením z jacquardu alebo brokátu, súprava získa romantický vzhľad.

Do interiérov s moderným dizajnom sa budú hodiť stoličky v jednoduchom štýle s čistými líniami a krásnymi povrchmi. Pokiaľ ide o materiály, stavte na mramorové alebo sklenené stolové dosky alebo zainvestujte do stoličiek a stolov s kovovou základňou.

Ak ste fanúšikom eklektického vzhľadu, vnímajte výber jedálenskej súpravy ako zábavnú hru. Experimentujte s veselými farbami alebo vyskúšajte ratanové či plastové jedálenské súpravy. Alebo si vyberte drevený stôl a jedinečné stoličky vo vintage štýle, ktoré vášmu príbytku dodajú nádych šarmu.

Výber vhodnej jedálenskej súpravy síce môže trvať dlhšie, než ste čakali, no nakoniec to nie je to až také náročné. Riaďte sa našimi jednoduchými tipmi a myslite na svoje potreby. Pracujte so svojimi obľúbenými štýlmi a materiálmi a vždy majte na pamäti požadované rozmery. Predstavte si svoj vysnívaný jedálenský kút a začnite si ho postupne vytvárať aj v realite.