Ako si vybrať posteľ – ultimátny sprievodca výberom postele

Azda ani netreba hovoriť, že ak túžite po kvalitnom spánku, najdôležitejšie je vybrať si dobrú posteľ. V posteli trávime až tretinu života, a preto musí dokonale vyhovovať našim potrebám. Pýtate sa, ako to docieliť? Tu je niekoľko aspektov, ktoré pri výbere postele musíme zohľadniť.

Pred samotným nákupom venujte dostatok času starostlivému výberu postele – popremýšľajte nad tým, aká posteľ by vám najviac vyhovovala, pokiaľ ide o veľkosť, vaše spánkové návyky aj vaše preferencie v interiérovom dizajne. Kvalitu spánku do istej miery ovplyvňuje aj posteľný rám. Vhodný posteľný rám navyše vylepší vašu spálňu aj z praktického hľadiska.

Aby zariadenie spálne pôsobilo harmonicky, zistite, ako si vybrať farbu posteľného rámu, aby sa dokonale hodil k vášmu štýlu bývania. To isté platí aj pre materiál postele; možností je neúrekom, a vaše pátranie po dokonalej posteli bude o to zábavnejšie! Ak neviete, ako začať, potom sa vám určite zíde náš sprievodca, kde vám prinášame praktické rady, ako si vybrať vhodnú posteľ.

 

Ako vybrať správnu veľkosť postele

Posteľ pre kráľa alebo kráľovnú? Pokiaľ ide o veľkosť postele, určite stojí za to si dopriať trochu luxusu. Viac miesta znamená viac pohodlia, a to sa značne odrazí na kvalitne vášho spánku. Myslite však aj na veľkosť vašej spálne, aby sa do nej vaša nová posteľ bez problémov zmestila.

Aby ste si vybrali vhodnú veľkosť postele, najskôr si starostlivo premerajte spálňu. Rátajte s tým, že okolo postele budete musieť ponechať dostatok priestoru, aby sa vám v miestnosti dobre hýbalo. A nezabúdajte ani na ďalšie doplnky, ktoré zaberajú v spálni priestor, ako napríklad komody a skrinky. Ak máte menšiu spálňu, vyhnite sa masívnym, robustným posteliam, izba by totiž pôsobila preplnene. Radšej si vyberte menšiu posteľ, alebo napríklad rozkladaciu pohovku.

Ak je vaša spálňa priestranná, potom si môžete dovoliť aj rozmernejšiu posteľ. A aj ak v posteli spávate sami, odporúčame vám dvojlôžko, pretože si tak doprajete viac miesta pre plnohodnotný spánok.

Ďalším nemenej dôležitým krokom je výber vhodnej veľkosti matraca. Správna veľkosť matraca sa odvíja od vnútorných rozmerov posteľného rámu – zvyčajne býva o 2 cm menšia. Dbajte na to, aby sa tieto rozmery zhodovali a aby medzi nimi nebol priveľký rozdiel. Dobrý matrac musí okrem toho poskytovať kvalitnú oporu pre vašu chrbticu.

Myslite na to, čo vy aj váš partner potrebujete, aby bol váš spánok naozaj kvalitný. Vyskúšajte si rôzne typy matracov a hľadajte taký, ktorý vám najviac vyhovuje. Existujú napríklad matrace pre ľudí, ktorí majú slabší spánok, pretože sú navrhnuté tak, aby zamedzili pohybu. Iné sú zas navrhnuté pre rôzne spánkové polohy.

 

Najlepší typ posteľného rámu pre vás

V súčasnosti je výber posteľných rámov a roštov naozaj široký, a preto môže byť hľadanie vhodného typu o niečo náročnejšie. Ak zvažujete, aký typ posteľného rámu bude pre vás najlepší, potom vás možno bude zaujímať, ktoré rámy sú najobľúbenejšie:

  • Postele s úložným priestorom
  • Posteľné rámy
  • Polohovacie posteľné rámy
  • Poschodové postele

Postele s úložným priestorom sú jednoznačne najobľúbenejšie. Niektoré z nich majú neodpružený latkový rošt vo vrchnej časti, a tak sú o niečo pevnejšie. Luxusnejšou verziou postelí s úložným priestorom sú postele s odpruženými roštami, ktoré sa postarajú o to, aby matrac držal na svojom mieste a aby si čo najdlhšie zachoval svoju kvalitu. Postele s úložným priestorom sa považujú za jedny z najlepších posteľných rámov, pretože miesto pod posteľou môžete v prípade potreby využívať ako praktický úložný priestor, ktorý je ako stvorený na odkladanie posteľnej bielizne. Zásuvky pod posteľ si môžete navyše prispôsobiť podľa vašich predstáv.

Posteľné rámy sa zvyčajne dodávajú s lamelovým roštom. Ten môže byť upevnený napevno alebo môže pozostávať z lamiel so stredovým nosníkom. Mäkké drevo prináša väčšiu flexibilitu, a tak je tento typ posteľného rámu menej pevný v porovnaní s predošlým. Aby ste vedeli, načo sa zamerať pri výbere posteľného rámu, je dobré porozmýšľať nad tým, čo bude najlepšie pre vašu chrbticu. Väčšina lamelových posteľných roštov má zaoblené lamely, ktoré ponúkajú stredne pevnú oporu pri spánku.

Polohovacie postele sa v súčasnosti tešia čoraz väčšej obľube, pretože sú neuveriteľne funkčné. Oceníte ich najmä vtedy, ak si v posteli radi čítate, sledujete televíziu alebo ak máte zdravotné problémy. Polohovacie rošty je možné nastavovať po sekciách - v oblasti krku, hlavy či nôh. Nezabúdajte, že matrace sú špeciálne vyrábané tak, aby na posteľ dokonale sadli, takže ich určite nakupujte spolu.

Poschodové postele sú pre vás ako stvorené, ak hľadáte posteľný rám pre deti. Sú praktické, šetria priestor a navyše deťom poskytnú množstvo zábavy!

Najštýlovejšie posteľné rámy

Keď už ste zvážili všetky potrebné parametre, aby sa vám na vašej novej posteli spalo čo najlepšie, prichádza tá zábavnejšia časť – a tou je výber postele, ktorá sa bude pekne hodiť do štýlu vášho bývania. Na výber máte hneď niekoľko možností. Môžete prihliadnuť aj na to, ktoré posteľné rámy sú práve v móde, no nakoniec radšej stavte na nadčasový dizajn

  • Kovové postele dodajú spálni romantickú atmosféru a nikdy nevyjdú z módy. Ak sa vám viac páči tradičné bývanie, pozrite si posteľ s vysokým čelom. Tieto postele bývajú vyrobené z dreva a zdobené ornamentálnymi prvkami.
  • Postele na platforme sú nízke a majú jednoduché línie. Ak si chcete zariadiť spálňu v modernom a minimalistickom štýle, tento typ postele je pre vás ako stvorený.
  • Milovníkom bohémskeho štýlu sa zaiste bude páčiť posteľ s baldachýnom vyrobená z dreva alebo kovu. Tieto postele majú štyri stĺpiky, na ktoré si môžete upevniť svoje obľúbené závesy, čím docielite vysnívaný bohémsky vzhľad. Samozrejme, posteľ vyberajte podľa toho, koľko priestoru máte k dispozícii, aby miestnosť nepôsobila preplnene.
  • Čalúnené postele sú ideálnou voľbou, ak chcete svojej spálni dodať luxusný vzhľad. Postele bývajú potiahnuté rôznymi typmi látky – kožou, zamatom alebo tvídom. Takáto posteľ má sofistikovaný vzhľad a do vašej spálne vnesie nádych vintage atmosféry.

Tento sprievodca vám pomôže pri výbere vhodnej postele, ktorá vám prinesie kvalitný spánok. Posteľ je rozhodne najdôležitejším nábytkom, ktorý vlastníte, a preto treba jej výberu venovať dostatok času a úsilia. Napriek tomu vám odporúčame sa pri jej výbere aj trochu zabaviť – buďte kreatívni, kombinujte rôzne materiály a štýly a dotiahnite svoju spálňu do dokonalosti.