Užitočné rady pri výbere podstavca na TV

Vôňa čerstvých pukancov je jednoznačným znakom toho, že sa blíži pohodový večer pri skvelom filme! Už sa tešíte, ako si konečne oddýchnete pri telke a pozriete si svoj obľúbený seriál? Televízor je stredobodom obývačky, a preto sa vám určite zíde zopár dobrých rád o tom, ako si vybrať vhodný podstavec na TV.

V prvom rade sa treba riadiť veľkosťou televízie a podľa toho zvážiť, aký typ podstavca bude najvhodnejší. Skúste si predstaviť, ako sa bude TV stolík hodiť do izby. Hľadajte podstavce podľa toho, aká veľká je obývačka – pomocou TV stolíka s vhodnými rozmermi docielite vyvážený vzhľad. Nezabúdajte však brať do úvahy aj to, aký dizajn sa vám páči a pouvažujte aj nad tým, akú by mal mať podstavec farbu. A aby sa štýl podstavca hodil k štýlu vášho bývania, zamerajte sa aj na vhodný materiál TV stolíka.

Možností je fakt neúrekom, a výber toho najlepšieho TV stolíka do vašej obývačky nemusí byť vždy jednoduchý. No netreba to ani priveľmi komplikovať. Náš sprievodca vám s tým pomôže – pozrite si naše rady a tipy a zaobstarajte si dokonalý TV stolík do vášho interiéru.

 

Aká veľká je vaša TV? – Správna veľkosť podstavca na TV

Určite rozmýšľate nad tým, aký veľký by mal byť TV stolík. Práve to by ste mali zvážiť ako prvé. Ak si chcete kúpiť podstavec na televíziu, ktorú už máte doma, určite ju najskôr zmerajte, a nezabúdajte, že stolík musí byť väčší ako televízor. Len tak totiž dosiahnete potrebnú stabilitu a vyvážený vzhľad.

Mnoho ľudí sa pýta, či môže byť televízia širšia ako stolík. Odpoveď je nie, stolík musí byť väčší, aby ste do televízie nechtiac nenarazili a nezhodili ju. Všímajte si aj hĺbku políc – podstavec na TV by mal ideálne poskytovať dostatok priestoru na všetko potrebné vybavenie k televízii. Okrem stability je preto ďalšou výhodou väčšieho stolíka práve dostatok úložného priestoru. Jeden z trikov, ako zakomponovať technológiu do interiéru tak, aby bývanie pôsobilo útulne, je, že si TV stolík ozdobíte rôznymi dekoráciami.

V neposlednom rade si vymerajte aj to, do akej výšky by ste mali televízor umiestniť, aby sa vám naň dobre pozeralo. Ak sa pýtate, aký vysoký by mal byť TV stolík, odpoveď je jasná – obrazovku musíte umiestniť tak, aby bola vo výške očí, keď sedíte na kresle či pohovke. Pri pohľade rovno by ste sa mali dívať približne do stredu obrazovky. Podstavce na TV bývajú zvyčajne vysoké okolo 106 cm, no záleží to aj od toho, aké mate v obývačke sedenie. Ak potrebujete väčšiu flexibilitu, možno by pre vás bol vhodný nástenný držiak na TV, ktorý sa dá polohovať.

Špeciálny tip: Ak chcete zistiť, do akej vzdialenosti by ste mali umiestniť televízor, potom vynásobte veľkosť obrazovky dvoma. Ak napríklad mate televíziu s 50” (110 cm) obrazovkou, musíte ju umiestniť aspoň 220 cm od sedačky.

Ako si vyberiem vhodný typ podstavca na TV? 

Veríme, že s vyššie uvedenými radami sa vám podarí vytvoriť si dokonalé miesto, kde sa vám bude pohodlne sedieť a sledovať televíziu aj počas dlhých filmových večerov. Pri výbere podstavca sa však treba zamerať aj na to, aby váš interiér pôsobil harmonicky a vyvážene. Popozerajte sa po svojej obývačke a dobre si premyslite, aký TV stolík sa bude hodiť k vášmu štýlu. Našťastie máte na výber množstvo typov podstavcov na TV:

  • Konzolová skrinka
  • Dizajn s otvorenými policami
  • Vitrína na TV
  • TV skrinka
  • Plávajúce a nástenné jednotky
  • Obývacia stena

Konzolová skrinka je samostatný kúsok nábytku s uzatvorenými policami. Zvyčajne máva obdĺžnikový tvar a poskytuje množstvo úložného priestoru. Ak máte radi minimalizmus, potom si vyberte dizajn s otvorenými policami. Rám s čistými líniami obsahuje viacero otvorených políc a montážny držiak na TV. Je ako stvorený do menších priestorov, pretože pôsobí vzdušne.

O niečo väčším kúskom nábytku je vitrína na TV, ktorá vám prinesie množstvo úložného priestoru, pretože obsahuje niekoľko skriniek a poličiek umiestnených okolo televízora. TV skrinka je inšpirovaná vintage štýlom a bude sa dokonale hodiť do bohémskych interiérov. Jej najväčšou výhodou je to, že televízor môžete jednoducho skryť, keď sa nepoužíva.

Pri rozhodovaní treba, samozrejme, brať do úvahy aj veľkosť miestnosti, a ak máte k dispozícií obmedzené množstvo priestoru, máte na výber dve skvelé možnosti. Do menších priestorov sa bude dokonale hodiť plávajúca alebo nástenná jednotka. Plávajúci dizajn je v súčasnosti veľmi obľúbený, a vášmu priestoru dodá otvorený a čistý vzhľad. Otočný podstavec na TV si vyžaduje ešte menej priestoru a umožní vám si televíziu nastaviť do požadovaného uhla.

Ak však máte veľkú obývačku, možno by sa vám páčila obývacia stena. Ide o masívny nábytok s robustnou konštrukciou, ktorý pozostáva zo zatvorených skriniek, otvorených políc, zásuviek a podobne. Môžete sem poukladať knihy, kvety či iné doplnky, ktoré vašej obývačke dodajú luxusný vzhľad.

Najčastejšími materiálmi, z ktorých sú podstavce na TV vyrobené, sú drevo a kov. Pri výbere materiálu môžete byť kreatívni, no dbajte na to, aby sa pekne hodil k zvyšku zariadenia miestnosti. Drevo je vhodné do teplejších, tradičných štýlov, kým kov skvele vynikne v moderných interiéroch. Najdôležitejšia je však bezpečnosť, a preto si kúpte dostatočne robustný podstavec, ktorý spoľahlivo udrží váhu vašej televízie.

 

Na čo nezabudnúť

Televízor je jedným z dôležitých prvkov obývačky, no rozhodne by nemal byť tým najhlavnejším. Aj v tomto prípade je dobre všímať si, ako je priestor usporiadaný. Ak máte doma krb, nájdenie vhodného miesta pre televíziu bude o niečo ťažšie. V prípade, že chcete skombinovať svoj nábytok s krbom a televíziou, opäť máte niekoľko možností. Televíziu môžete namontovať nad krb pomocou nástenného držiaka. Ak je miestnosť dostatočne veľká, môžete televíziu umiestniť na opačnú stranu oproti krbu a položiť ju na konzolovú skrinku alebo TV skrinku.

Pri hľadaní vhodného miesta na televíziu určite porozmýšľajte aj nad tým, kadiaľ povedú všetky potrebné káble. Vyberte si podstavec, ktorý káble zakryje, aby nekazili celkový estetický dojem. Podstavec s úložným priestorom zas predstavuje ideálny spôsob, ako si odložiť všetku potrebnú elektroniku k vášmu televízoru na jedno miesto.

Výber najvhodnejšieho podstavca na TV si určite vyžaduje dostatok času. Nechajte sa inšpirovať naším sprievodcom a kúpte si taký kúsok, ktorý vám bude najviac vyhovovať a ktorý dokonale zapadne do vášho štýlu.